61 - 48

31/01/2019 21:10 Super League B 18/19 11 40'

Nestle1411181861
EY1210121448

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και της ΕΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 48.

Στο 1ο Ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης, στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με ελαφρώς καλύτερα πατήματα  οι δύο ομάδες και προτίμησαν σετ επιθέσεις με καλά ποσοστά και το σκορ ήταν 6 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά και 14 – 12 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο η NESTLE γύρισε και αυτή σε ζώνη, οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά δείχνοντας υπομονή και γυρίζοντας την μπάλα καταφέρνοντας να βρουν λύσεις απέναντι στις κλειστές άμυνες, τα ποσοστά παρέμειναν καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 25 – 22.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ανταγωνιστικό και ομαδικό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους όμως να αρχίζουν να πιέζουν το τέμπο του αγώνα με απόπειρες αιφνιδιασμών, ευνοήθηκαν από αυτό και ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 34. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ΕΥ συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και να μειώσουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να  διευρύνουν την διαφορά και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Βελέτζας, Γιαννακόπουλος