NOVIBET – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

17/01/2018 19:00 Super League A 17/18 40'

Στον αγώνα μεταξύ της NOVIBET και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 35.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις, με το Κολλέγιο να μπαίνει με σαφώς καλύτερα πατήματα και με καλή παραγωγή από ασίστ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά, την NOVIBET να αντιπετωπίζει πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλά στην πορεία να πιέζει αιφνιδιασμούς και να βρίσκει λύσεις με το σκορ να είναι 5 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition και από τους δύο, η NOVIBET ευνοήθηκε από αυτόν τον ρυθμό και μείωσε περαιτέρω αλλά στα τελευταία 2 λεπτά το Κολλέγιο κοντρόλαρε το τέμπο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με ασίστ του Εξηνταβελόνη και τρίποντο του Μηνακάκη το Κολλέγιο πήρε διαφορά 3 κατοχών και αμέσως μετά με ασίστ του Εξηνταβελόνη και σουτ του Δαμιανόπουλου πήρε προβάδισμα 10 πόντων, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες επιθέσεις, η NOVIBET να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στο σετ παιχνίδι και να χαρακτηρίζεται από αρκετά αβίαστα λάθη αλλά να δυναμώνει την άμυνα της και το σκορ να είναι 13 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η NOVIBET συνέχισε να βελτιώνεται αμυντικά και να πιέζει παράλληλα για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρίσκει εύκολα καλάθια και με γκολ φάουλ του Μαντά Ν. μείωσε σε μία κατοχή, με τους αντιπάλους της όμως να απαντούν με τρίποντο του Μηνακάκη, τις δύο ομάδες να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και να μένουν κοντά, όμως το παιχνίδι να αποκτά όλο και πιο γρήγορο ρυθμό με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ευνοηθούν και με ασίστ του Μαντά Ν. και καλάθι του Αλβέρτου Π. έκλεισαν το ημίχρονο με σκόρ 28 – 26.

Στο 3ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους γηπεδούχους όμως να επιβάλλουν γρήγορο ρυθμό και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών, οι παίκτες και τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ (όμως η NOVIBET με πρωταγωνιστή τον Καλογιάννη κυριάρχησε σε αυτό τον τομέα) με το σκορ να είναι 36 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, το Κολλέγιο έχασε την συγκέντρωση του και χαρακτηρίστηκε από βιαστικές τελικές επιλογες και αρκετά αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 41 – 32 στο τέλος περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του Κολλεγίου να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν ποτέ κάτω από 3 κατοχές και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους ενώ παράλληλα άρχισαν να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της NOVIBET να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλογιάννης Μ. με 15 και Μαντάς Ν. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καραμπούλας Κ. με 16 (1) και Εξηνταβελόνης με 7 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Τσουράπας