11/01/2018 21:30 Super League A 17/18 40'

Novibet2313121462
Intersport717121147

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Με νίκη ξεκίνησε το 2018 η πρωταθλήτρια της περσινής Γ’ κατηγορίας ομάδα της NOVIBET, καθώς το βράδυ της Πέμπτης πέτυχε μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στην φιλότιμη ομάδα της INTERSPORT. Έτσι με ρεκόρ 4-2 βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία. Η INTERSPORT όντας μόλις 6 παίκτες συνέχισε το αρνητικό σερί της και βλέπει τα όνειρα της για είσοδο στην τετράδα και στη διεκδίκηση της Major Super League να εκμηδενίζονται. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Μποντικούλη πολέμησαν τον αγώνα μέχρι τέλους, ευχαριστήθηκαν το ματς και αυτό είναι το σημαντικό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πλέον καθοριστικό του αγώνα. Η NOVIBET μπήκε με ενέργεια και συγκέντρωση στον αγώνα κάνοντας μια φανταστικά επιθετικά  πρώτη περίοδο. Με σκορ από τους «ψηλούς» Μαντά και Καλογιάννη και τον Τσαγκλη από την περιφέρεια πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Από την INTERSPORT μόνο ο Πατάγιας είχε επαφή με το καλάθι στην 1η περίοδο με το 23-7 να δίνει ένα σαφές προβάδισμα στη NOVIBET.

Η INTERSPORT (και με την άφιξη του κόουτς Μποντικούλη) μπήκε πιο δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ, πέρασε την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό (Τσιφλίδη) και έκλεισε τους διαδρόμους με την κλειστή άμυνα ζώνης της. Η NOVIBET δεν μπόρεσε να βγάλει τους αιφνιδιασμούς του 1ου δεκαλέπτου και κάπως έτσι η διαφορά έπεσε στο -12 (36-24).

Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 12-12, γεγονός που δείχνει πως το παιχνίδι είχα στοιχεία ντέρμπυ, έστω και αν η NOVIBET διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα πάνω από 10 πόντους (36-26, 41-30, 45-30, 48-36)

Τρίποντο του Πατάγια έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά κάτω από τους δέκα πόντους (48-39) με τη NOVIBET να απαντάει με ένα 6-0 και να ξανά παίρνει μια διαφορά ασφαλείας (54-39). Η INTERSPORT προσπάθησε για την ανατροπή, όμως με μόλις 6 παίκτες και με 2/19 τρίποντα ήταν τρομερά δύσκολο. Το τελικό 62-47 ήρθε φυσιολογικά.

Κορυφαίοι του ματς οι Καλογιάννης και Κατσιώρης, ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσαγλής και Μαντάς. Πατάγιας, Σταμούλης και Τσιφλίδης οι καλύτεροι για INTERSPORT!

Διαιτητές : Αυγερινός, Τηγάνης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ανέστης Γιώργος (Αρχηγός NOVIBET):

” Ήταν ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, παρότι περιμέναμε το αντίθετο λόγω της μικρού ρόστερ της αντίπαλου ομάδας. Εμείς ξεκινήσαμε δυνατά, προσπαθήσαμε να τρέξουμε, τα καταφέραμε σε αρκετές φάσεις. Έγινε ένα καλό παιχνίδι, σε πολύ καλά πλαίσια. Βοηθήσανε σε αυτό και οι δύο ομάδες. Ξεκινάμε δυνατά τη χρονιά. Στόχος μας είναι να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά στην 4άδα γίνεται. Να είμαστε υγιείς. Και να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα και σε εσένα υγεία και να χαιρόμαστε το παιχνίδι . “