28/11/2017 20:00 Super League A 17/18 40'

Novibet174131347
Loreal911172158

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της NOVIBET και της LOREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους στα πρώτα λεπτά, με την NOVIBET  όμως με πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 9 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό το τέμπο, οι σντίπαλοι τους δεν είχαν επιθετική συγκέντρωση και καθαρές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 17 – 9 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες σε γρήγορες επιθέσεις αλλά και βιαστικές τελικές επιλογές και από τις δύο πλευρές, η LOREAL γύρισε σε ζώνη 2 – 3, κάτι που έβγαλε τους αντιπάλους της από τον ρυθμό της ενώ παράλληλα βρήκε και επιθετική παραγωγή, με το σκορ να είναι 19 – 17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η NOVIBET συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τον ρυθμό του αγώνα και να περνάνε και μπροστά αλλά στα τελευταία 3 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν απόλυτα με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ Χ. και τρίποντο του ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗ Ι. η LOREAL πέρασε για πρώτη φορά μπροστά αλλά και η NOVIBET άρχισε να βρίσκει συστηματική παραγωγή από τους ψηλούς της και το σκορ ήταν 25 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μαχητικότητα και έβγαλαν μεγάλη ενέργεα αλλά η LOREAL συνέχισε να επιβάλει τον ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ Π. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34 – 37.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές αλλά και οι παίκτες της LOREAL συνέχισαν να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις με το σκορ να είναι 41 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Κάπου εκεί η NOVIBET πάλι με επιθετικό ριμπάουτ και καλάθι του ΓΟΝΤΙΚΑ Χ. πέρασε και πάλι μπροστά αλλά η LOREAL με ποστάρισμα και goal foul του ΑΞΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ Δ. αντέδρασε αμέσως και στην πορεία μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς πήρε εκ νέου διαφορά 2 κατοχών την οποία και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΓΟΝΤΙΚΑΣ Χ. με 20 και ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ Μ. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ Π. με 22 (2) και ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Ι. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Τσόλη Α.