55 - 45

01/02/2018 21:00 Super League A 17/18 02/02/2018 40'

Novibet1211151755
Rougixtres1512171145

Για την κατηγορία Super League A διεξήχθει χθές ο αγώνας μεταξύ της ομάδας Novibet και των Rougixtres με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ρόζ φύλλο με 55-45 και να απομακρύνονται δύο νίκες στη βαθμολογία απο τους Rougixtres.

Οι Rougixtres εμφανίστηκαν με αρκετές απώλειες στον πάγκο, παρόλα αυτά κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο όπου και κρίθηκε ο αγώνας. Με το καλημέρα φάνηκε ότι θα έχουμε ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην άμυνα, και στην επίθεση να είναι κάπως νευρικές κάνοντας αρκετά λάθη. Μόλις όμως το παιχνίδι ισορρόπησε και για τους δύο, οι Rougixtres έπαιξαν το παιχνίδι στο οποίο αρέσκονται, γρήγορο transition και τελείωμα της φάσης σε πρωτεύον ή δευτερεύον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Καλογιάννη να μαζεύει όλα τα επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο. Παρά το χαμηλό σκόρ του πρώτου δεκαλέπτου 12-11 το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με εναλλαγές στο σκόρ αλλά και θέαμα. Με το τελείωμα του δεκαλέπτου έγινε η φάση του αγώνα απο τους Rougixtres με τον Ζαλμά να πασάρει στον Καραδεμήτρο και εκείνος με buzzer beater να σκοράρει σε χρόνο μηδέν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι κάπως νευρικά με τις δύο ομάδες να χάνουν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Οι Rougixtres αφού κατάφεραν να ελέγξουν το αμυντικό ριμπάκουντ συνέχισαν και πάλι παίζοντας γρήγορα στο transition έχωντας όμως βιαστικά τελειώματα δεν κατάφεραν να σκοράρουν πολύ πραγματοποιώντας ένα μέτριο δεκάλεπτο. Η Novibet δεν εκμεταλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και έμεινε και αυτή σε ρηχά νερά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συχέχισε όμως να απείλει με τον Καλογιάννη ο οποίος έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα. Έτσι το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 23-22.

Στην επανάληψη η Novibet έπαιξε πιο μυαλωμένα σε άμυνα και επίθεση κυκλοφορόντας την μπάλα και βρίσκοντας διαδρόμους προς το καλάθι. Στην άμυνα όμως δεν κατάφερνε να αναχαιτήσει το γρήγορο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Οι Rougixtres έχωντας για αιχμή του δόρατος των Ζαλμά κατάφερναν να κράτιούντε σε επαφή με το σκορ. Χαρακτηριστικό είναι το σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι ξεφυγαν στο σκορ 4 λεπτά πριν το τέλος και ο Ζαλμάς με δύο συνεχώμενα γκολ φάουλ κατάφερε να μειώσει και πάλι τη διαφορά. Με το σκορ 38-34 πήγαν οι δύο ομάδες στου πάγκους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 5ο λεπτό, όπου και ανέλαβε δράση ο Αλβέρτος παιτυχαίνοντας 2 συνεχώμενα τρίποντα και εκτοξεύοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά. Στη συνέχεια δεν άλλαξαν και πολλά, με τους Rougixtres κυρίως λόγο κούρασης να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν μοιραία ήρθε η ήττα με 55-45.

Για τη Novibet καλύτερος ήταν ο Καλογιάννης με 23π. 12ριμπ. Ενώ για τους Rougixtres ξεχώρισε ο Ζαλμάς με 12π. 3ας.

Διαιτητές αγώνας: Αντωνιάδης, Γκάνης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών

Αλβέρτος (παίχτης Novibet):

‘’Δεν μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ευτυχώς μας βοηθήθησαν πολύ τα επιθετικά ριμπάουντ για να καταφέρουμε στο τέλος να πάρουμε τη νίκη. Συνεχίζουμε δυνατά, πιστέυω ότι θα είμαστε στην τετράδα.’’

Ζαλμάς (παίχτης Rougixtres):

‘’Χάσαμε απο τα ριμπάουντ ξεκάθαρα παρά το ότι παίξαμε καλή άμυνα. Δεν καταφέραμε να ελέγξουμε τα ριμπάουντ φάγαμε και τρία συνεχώμενα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι δυστυχώς παρά την καλή προσπάθεια που κάναμε δεν τα καταφέραμε.’’