07/11/2017 20:00 Super League A 17/18 40'

Novibet1325121767
ThinkDigital182061458

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της NOVIBET και της THINK DIGITAL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνες man και οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο, με την THINK DIGITAL όμως να μπαίνει ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 τρίποντα από τους Μάργαρη Β. και Ντότσικα Ο. ξεκίνησε με run 10 – 0, η NOVIBET έμεινε χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και το σκορ ήταν 3 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την NOVIBET η οποία άρχισε να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ, η THINK DIGITAL συνέχισε να έχει καλό ρυθμό επιθετικά και το σκορ ήταν 13 – 18 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο δυνατές, οι δύο ομάδες έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες, οι φιλοξενούμενοι γύριασαν σε άμυνα ζώνης, με τους αντιπάλους τους όμως να αρχίζουν να σημαδεύουν τον Καλογιάννη Μ. βρίσκοντας λύσεις και το σκορ διαμορφώθηκε σε 23 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η NOVIBET με εύστοχο σουτ του Τσαγκλή Γ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, με τους αντιπάλους της όμως να μην μπορούν να ελέγξουν τα αμυντικά ριμπάουντ αλλά άρχισαν να πιέζουν και πάλι για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Μαυρίκιο Ν. και με ένα run 8 – 0 ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά η NOVIBET αντέδρασε με δικό της run και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38 – 38.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν σχετικά νευρικοί στα πρώτα 2 λεπτά, έχοντας χαμηλά ποσοστά και αρκετά αβίαστα λάθη, με την THINK DIGITAL να συνεχίζει να πιέζει τον ρυθμό, την NOVIBET να συνεχίζει να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ να είναι 45 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλουν αργό ρυθμό στο παιχνίδι και σημάδεψαν την αντίπαλη ρακέτα με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 50 – 44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με τους παίκτες της THINK DIGITAL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της NOVIBET να συνεχίζουν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα και με πρψταγωνιστές τους Γρίβα Ι. και Καλογιάννη Μ. διατήρησαν προβάδισμα 3+ κατοχών στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΓΡΙΒΑΣ Ι. με 23 (4) και ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ Μ. με 20, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ Ν. με 28 (2) και ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ Ο. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ναστούλης