51 - 55

05/11/2018 22:00 Super League A 18/19 2 40'

Novibet1809121251
Ποσειδωνία1614131255

Ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι διεξήχθει  το βράδυ της 05/11 στο κλειστό του Περιστερίου ανάμεσα στην Novibet και την Ποσειδωνία. Οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η ομάδα της Ποσειδωνίας που πήρε και το 1ο ροζ φύλλο της σεζόν με σκορ 51 – 55.

Το ματς ξεκίνησε με τις 2 άμυνες να είναι σχετικά χαλαρές, γεγονός που βοήθησε στο θέαμα και στο γρήγορο μπάσκετ που παίχτηκε στην αρχή. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε καλή μέρα τον Γόντικα, ο οποίος σκόραρε με την ίδια ευκολία τόσο από το ζωγραφιστό όσο και από την περιφέρεια, έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του περίπου στο 5′. Σε εκείνο το σημείο οι παίχτες της Ποσειδωνίας βρήκαν ρυθμό τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση με κύριο εκφραστή κυρίως τον Αθανασάκη ο οποίος με 6 δικούς του πόντους κατάφερε να μειώσει σε 12 – 10. Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου βρήκε την ομάδα της Novibet να προηγείται με 18 – 16.

Στην 2η περίοδο το momentum άλλαξε χέρια και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα χάρις 5 γρήγορους πόντους από τον Αθανασάκη ο οποίος εξακολουθούσε να είναι η βασική επιθετική απειλή για την ομάδα του. Ο κουρασμένος τότε Γόντικας έδωσε την θέση του στον Καλογιάννη και έτσι με 6 δικούς του πόντους από το ζωγραφιστό ξαναέβαλε μπροστά στο σκορ την Novibet  με 24 – 21. Καθ’ όλη την υπόλοιπη διάρκεια του δεκαλέπτου το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε χέρια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όπου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27 – 30.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν και με σωστές επιλογές στην επίθεση κυρίως από τον Αθανασάκη και τον Μεϊδάνη άρχισαν να ανοίγουν την διαφορά φτάνοντας περίπου στο 25′ στο +9 (29 – 38). Οι γηπεδούχοι αρχικά έχασαν την συγκέντρωση τους κυρίως στην άμυνα, ενώ στην επίθεση η κούραση του Γόντικα ήταν καθοριστική. Προς το τέλος του δεκαλέπτου ανέκτησαν αυτοπεποίθηση και με ωραίες προσπάθειες πότε από τον Καλογιάννη, τον Αλβέρτο και τον Αραμπατζή Ε κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά στους 4 (39 – 43).

Στην τελευταία περίοδο μίλησε το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιλογές στην επίθεση των παιχτών της Ποσειδωνίας. Αρχικά χάρις τον συνήθη ύποπτο Αθανασάκη ξέφυγαν με 7 πόντους διαφορά (39 – 46), ενώ στην συνέχεια διατήρησαν την διαφορά και με την βοήθεια του Δεδούση. Κάπου εκεί οι  γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή και με καλάθι από τον Καλογιάννη μείωσαν σε 47 – 49. Στο τέλος όμως τα σίγουρα και έμπειρα χέρια του Αθανασάκη έδωσαν την νίκη στην Ποσειδωνία με σκορ 51 – 55.

Για τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αθανασάκης με 35 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Novibet πολύ καλός ήταν ο Γόντικάς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Αμπελίδης.