66 - 57

08/11/2023 22:00 Super League 23/24 1 40'

Novibet1619112066
Σκλαβενίτης817131957

Στην πρεμιέρα των ομάδων της Novibet και του Σκλαβενίτη για την πρεμιέρα της Super League οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 66-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επιστράτευσαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις οργανωμενες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα τρία λεπτά προηγούνταν με 2-7 για να δεχθεί ένα σερί 10 πόντων στα επόμενα δύο. Στη συνέχεια οι παίκτες της Novibet εκμεταλεύτηκαν το momentum και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενούμενων προηγούνται με 16-8 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, κρατώντας το πόδι στο γκάζι ευτύχησαν μέσα από συνδυασμό τριπόντων και αιφνιδιασμών να προηγείται με 31-15 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ωστόσο οι παίκτες του Σκλαβενίτη ανέβασαν τους ρυθμούς τους και μέσα από μία αμυντική πίεση ροκάνισαν τη διαφορά στο -10 στο ημίχρονο.(35-25)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, ανέβασαν τη διαφορά στο 42-29 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως τα μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ που κατέθεσαν οι φιλοξενούμενοι απέδωσαν καρπούς καθώς και ανέβασαν τη διαφορά στο -8 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και παρέμειναν στη διεκδίκηση του αγώνα 46-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είδαν ότι έχτιζαν στα προηγούμενα λεπτά να γκρεμίζεται καθώς με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σε βάρος του σκορ ήταν 56-43. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η αντεπίθεση που εξαπέλυσαν τους έφερε στο -6 120 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα (58-52) Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι και έτσι περιορίστηκαν σε μία καλή εμφάνιση και ανταγωνιστικότητα .