64 - 69

12/11/2018 22:00 Super League A 18/19 3 40'

Novibet1413201764
FlexFin2119101969

Την πρώτη της νίκη πήρε η ομάδα της Flexfin το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Περιστερίου. Απέναντι της είχε την ομάδα της Novibet, μια ομάδα πολύ ποιοτική η οποία είχε αρκετές απουσίες στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Οι παίχτες της Flexfin είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μπερτσάτο Κ ο οποίος  βοήθησε σημαντικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αρκετά δυνατά και στις 2 πλευρές του γηπέδου. Καλά στημένη άμυνα ζώνης σε συνδυασμό με ωραίες προσπάθειες στην επίθεση και το σκορ έγινε 2 – 7. Όσο ο χρόνος περνούσε οι παίχτες της Novibet βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και με το τρίποντο του Μπουρτζούκου το σκορ έγινε 10 – 11. Οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι περίπου το τέλος του δεκαλέπτου όπου πάτησαν γκάζι οι παίχτες της Flexfin και με το τρίποντο Φακίρη διαμορφώθηκε το 14 – 21.

Στην 2η περίοδο το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους ήταν ονειρικό. Τρίποντο του Φακίρη και  ωραίες προσπάθειες από Μοσχακλαΐδη, Μαχαίρα και Μπερτσάτο Α και το σκορ έγινε 17 – 32! Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το διάστημα είχαν πραγματικά το ρόλο του θεατή μιας και οι προσωπικές άμυνες ήταν εξαιρετικά αναποτελεσματικές. Βέβαια επιθετικά με την σωστή καθοδήγηση του αρχηγού Αλβέρτου η εικόνα της ομάδας βελτιωνόταν αφενός, αφετέρου η διαφορά κάπου σταμάτησε να ανοίγει και εφτασε στο -13 στο σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση. Οι παίχτες της Novibet μπήκαν στο παρκέ και δάγκωναν. Άμυνα εξαιρετική τόσο στην περιφέρεια όσο και στο ζωγραφιστό, ενώ επιθετικά ηγετικό ρόλο ανέλαβαν  ο Γρίβας μαζί με τον  Αραμπατζή Ι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επαναπαυτεί από το σκορ του ημιχρόνου και οι επιλογές τους στην επίθεση ήταν λες και ήθελαν να τελειώσουν το ματς από την 3η περίοδο. Χάθηκε η καλά στημένη άμυνα ζώνης, ο ρυθμός και η συγκέντρωση με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τελειώσει 47 – 50!

Στην 4η περίοδο το ματς έγινε derby. Οι παίχτες της Flexfin αφυπνίστηκαν και έκαναν τα πάντα να μην πάει στράφι η προσπάθεια του 1ου ημιχρόνου. Η συμβολή του Πασσαλή σε εκείνο το σημείο ήταν καθοριστική αφού μέσα στο ζωγραφιστό πέτυχε πολύ σημαντικούς πόντους για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ, με πολύ καλές ατομικές και ομαδικές προσπάθειες, αλλά στο τέλος πάντα κάπου υστερούσαν και δεν μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το παιχνίδι , ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με σκορ 64 – 69.

Για τους νικητές καταπληκτικός ήταν ο Μπερτσάτος Κ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ , ενώ για την ομάδα της Novibet βοήθησε σημαντικά ο Γρίβας με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Γούσης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μοσχακλαΐδης Ευάγγελος (Παίχτης FLEXFIN) : “Λοιπόν η πρώτη νίκη από τις πολλές που θα ακολουθήσουν. Ευχαριστούμε.”

Κατσιώρης Κων/νος (Προπονητής NOVIBET) : “Σήμερα το παλέψαμε. Έχουμε πάρα πολλές απουσίες, έλειπαν 3 από τους καλύτερους μας παίχτες, ο Γόντικας, ο Καλογιάννης και ο Τσαγκλής . Μπήκαμε αργά στο ματς στο 2ο ημίχρονο. Εντάξει το παλέψαμε, πιστεύουμε πως είμαστε καλή ομάδα, δεν έχουμε ξεκινήσει καλά βέβαια. Θα δούμε με το καιρό θα γυρίσουν και τα παιδιά σιγά σιγά γιατί έχουμε και τραυματισμούς στην αρχή. Αν καταφέρω να παίξω και εγώ με το καλό. Και ελπίζουμε να είμαστε όπως σας έχουμε συνηθίσει. Ευχαριστούμε.”