ONASSIS GROUP – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

27/03/2018 20:30 Commercial League 17/18 27/03/2018 40'

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στο ματς που διεξίχθει στο κλειστό του Enersize οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν με πολλές ελλείψεις. Το ροζ φύλλο αγώνα τελικά κατάφερε να πάρει η Ολυμπιακή Ζυθοποιία επικρατώντας του Onasis Group με 44-55.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και για τους δύο που βρήκαν ρυθμό αμέσως. Για την Ολ. Ζυθοποιία ο αρχηγός της Διαμαντόπουλος ήταν ο καλύτερος έχοντας απο το πρώτο κίολας πεντάλεπτο 3/3δ. και 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους, είδαν όμως την διαφορά να μειώνεται γρήγορα με τους Μπελιμέζη και Γιαννόπουλο να είναι η αιχμή του δόρατος για την Onasis Group. Έτσι το δεκάλπετο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις με δύο πόντους 13-15.

Δυναμικά μπήκε και πάλι η Ολ. Ζυθοποιία στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρνωντας και πάλι μια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν την αποχώρηση του Φραδέλου απο την Onasis Group λόγω τραυματισμού που δημιούργησε μια αποδιοργάνωση στην επίθετική λειτουργεία της ομάδας. Με τους φιλοξενούμενους όμως να χαλαρώνουν στην άμυνα οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι ευκαιρία να επιστρέψουν στο σκορ περνώντας μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι 2 λεπτά πριν το τέλος με 24-23. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο ημιχρόνο ισσόπαλες 26-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο σημαντικό καθώς έκρινε τον νικήτη, η Ολ. Ζυθοποιία πάτησε γκάζι στην επίθεση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του αρχηγού της ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά. Η Onasis Group πάλεψε όσο μπορούσε να κρατησει τη διαφορά σε λογικά επίπεδα αλλα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τη ληξη του δεκαλέπτου σε 38-43. Πολύ καλό δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους έκαναν οι Διαμαντόπουλος και Μεγαλοοικονόμου, με άψογες συνεργασίες ήταν η μόνιμη απειλεί για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολυτως τίποτα, οι γηπεδούχοι έχοντας ξεμείνει απο δυνάμεις έκαναν ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 6 πόντους. Έτσι η Ολ. Ζυθοποία παρά τις πολλές ελλείψεις πήρε την νίκη με 44-55.

Διαιτητές Αγώνα: ΜΑΡΤΙΝΑΚΟΣ, ΤΟΥΣΗΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών:

Κατσιμίρης Δ. (προπονητής Onasis Group)

‘’Συγχαρητήρια στα παιδιά, ήρθαμε για άλλη μια φορά με πολλές ελλείψεις. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα.’’

Διαμαντόπουλος Σ. (παίχτης Ολ. Ζυθοποιίας)

‘’Ήταν ένα πολύ γρήγορο παιχνίδι, παίξαμε και οι δύο με πολλές ελλείψεις παρόλα αυτά τρέξαμε και αυτό δείχνει τη διάθεση που έιχαμε. Νομίζω ότι ελέγχαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια, ήταν ένα ντέρμπι ουραγών το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ημασταν λίγο καλύτεροι σε επίθεση και άμυνα  και καταφέραμε να κερδίσουμε.’’