35 - 48

19/11/2018 20:00 Commercial League B 18/19 4 40'

Onassis6661735
Σ.Υ.Τ.Α.148161048

Την 3η (συνεχόμενη) νίκη της σε 4 αγώνες πέτυχε η ομάδα της ΣΥΤΑ για τον δεύτερο όμιλο της Commercial League με αντίπαλο την ONASSIS GROUP.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3 στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους πάντως να προσαρμόζονται καλύτερα και να βρίσκουν περισσότερες λύσεις απ ότι οι γηπεδούχοι.Από την πρώτη περίοδο πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Επικαρίδη να σημειώνει 6 πόντους σε αυτό το διάστημα και με τον Αγγελόπουλο να κλέβει και να κάνει στον αιφνιδιασμό το 6-14 στο τέλος της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι ήταν μέτριο και έμοιαζαν να έχουν εγκλωβιστεί επιθετικά ο ένας στη ζώνη του άλλου.Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου,το επί μέρους σκορ ήταν 6-5 για τους γηπεδούχους όμως ο Χασάπης με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 12-22 δίνοντας στην ομάδα του για πρώτη φορά διψήφια διαφορά.

Οι γηπεδούχοι,οι οποίοι παρουσιάστηκαν με ελλείψεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι,είχαν την ατυχία να δουν τον Τάραση να τραυματίζεται και να μην μπορεί να συνεχίσει από τις αρχές της δεύτερης περιόδου,πράγμα που έδεσε ακόμα περισσότερο τα χέρια του coach Κατσιμίρη.Παρόλα αυτά η άμυνα που έπαιξε σε όλο το παιχνίδι η ONASSIS ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής,γεγονός που καταδεικνύεται και από τους μόλις 48 πόντους που δέχτηκε. Το πρόβλημά της εντοπίζεται περισσότερο στο άλλο μισό του γηπέδου όπου δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα ζώνης της ΣΥΤΑ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πλην της τελευταίας,πιο χαλαρής,περιόδου.Το ότι σε καμία από τις τρεις πρώτες περιόδους δεν σκόραρε πάνω από έξι πόντους αποδείχτηκε καθοριστικό στο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.Με καλάθι του Καλαμπόκη 30” πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η ΣΥΤΑ έφτασε τη διαφορά στο +20 18-38  τρέχοντας ένα σερί 0-10 .

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο χορταστική από άποψη θεάματος.Οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν πιο ελεύθερα απαλλαγμένοι ίσως και από το όποιο άγχος και με προεξέχοντες για τους τυπικά γηπεδούχους τους Γκιργένη και Καπετανάκη,οι οποίοι και σημείωσαν τους 13 από τους 17 πόντους της ομάδας τους, γράφτηκε ένα επί μέρους σκορ 17-10 για το τελικό 35-48.

Διαιτητές : Μαγκούνης-Δημητρακόπουλος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Κατσιμίρης Δημήτρης ( προπονητής ONASSIS GROUP) :

Παρά τις ελλείψεις που είχαμε από παίκτες,δείξαμε ένα μαχητικό πρόσωπο,προσπάθησαν τα παιδιά,μας βοήθησε πολύ και η άμυνα ζώνης.Συγχαρητήρια στους αντιπάλους,νίκησαν δίκαια.”

Καλαμπόκης Βασίλης (παίκτης ΣΥΤΑ):

“Καταρχάς περαστικά στον αντίπαλο παίκτη που χτύπησε,μακάρι να μην έχει κάτι το σοβαρό.Καλό ματσάκι σήμερα,τρέξαμε,προπονηθήκαμε,παίξαμε σοβαρά και πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια.Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες”.