41 - 62

14/03/2018 19:30 Cup B 17/18 40'

Onassis080818741
Generali162017962

Εύκολη αποστολή είχε η ομάδα της Generali το βράδυ της Τετάρτης 14/03 στο κλειστό της Λεοντείου απέναντι στην ομάδα της Onassis group και έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας όσο χρειαζόταν πήραν πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ την πρόκριση  και έτσι περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο τους.

Οι παίχτες της Generali μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στο ματς και αυτό φάνηκε αμέσως μιας πολύ γρήγορα το σκορ έγινε 3 – 9. Σε αυτήν την πολύ θετική αρχή βασικό μερίδιο είχε το εξαιρετικό ξεκίνημα του Βαγιά που πέτυχε 7 πόντους, ενώ βοηθούσε πολύ τόσο στην άμυνα όσο και στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δυσκολεύονταν παρά πολύ να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και όσες φορές τα κατάφερναν, βασίζονταν κυρίως σε ατομικές ενέργειες στην επίθεση είτε από τον Πέππα είτε από τον Martinh Babu. Έτσι το σκορ στο τελείωμα του δεκαλέπτου ήταν 08 – 16 υπέρ της Generali.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό με πριν με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να ανοίγει σημαντικά. Βέβαια αυτή η εξαιρετική απόδοση της ομάδας οφείλεται κυρίως στην πολύ καλή παρουσία του Σφυρή που εκτός από την πολύ σπουδαία οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του, βοήθησε και με τους 9 πόντους που πέτυχε συνολικά σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι από την άλλη συνέχιζαν να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα τόσο στην αμυντική τους λειτουργία αλλά και στην επίθεση και αυτό αποτυπώνεται στο επιμέρους σκορ στην περίοδο που ήταν 08 – 20.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με την απόδοση τους έφτασαν ακόμα πιο κοντά στην νίκη πρόκριση. Η άμυνα μπορεί να χαλάρωσε αρκετά, όμως η επίθεση ήταν εκείνη που έβαλε τους ασφαλιστές σε τροχιά πρόκρισης. Ο Βάγιας ξαναπήρε επιθετικά την ομάδα στις πλάτες του μιας και ήταν εκείνος που πέτυχε τους 9 από τους 17 πόντους της ομάδας ενώ μάζεψε και πολλά «σκουπίδια» και στις 2 ρακέτες. Οι παίχτες της Onassis group  βελτίωσαν σημαντικά την επιθετική τους λειτουργία και σε αυτό συνέβαλε η αφύπνιση τόσο του Γιαννόπουλου όσο και του Μπελιμέζη. Βέβαια αμυντικά η ομάδα εξακολουθούσε και είχε σοβαρό πρόβλημα μιας και η ζώνη δεν έφερνε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Έτσι στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 34 – 53.

Στην 4η και τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι απλά έκανα διαχείριση του μεγάλου προβαδίσματος και περίμεναν μόνο το τελικό σφύριγμα για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν έπαψαν παρά μόνο στα τελευταία λεπτά να παλεύουν να ρίξουν την διαφορά σε φυσιολογικά επεισόδια. Έτσι το τελευταίο σφύριγμα βρήκε ην ομάδα της Genarali να φεύγει με το ροζ φύλλο με σκορ 41 – 62.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Βαγιάς με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα της Onassis ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιαννοπουλος με 13.

Διαιτητές : Σιδέρης , Παπαγεωργίου

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βαγιάς Βασίλειος (Παίχτης Generali) : “Πολύ καλό ματς για μας. Είχαμε 3 ήττες σερί. Καλή προπόνηση για εμάς. Προχωράμε. Έχουμε 3 ματς που θέλουμε να κερδίσουμε στο πρωτάθλημα για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα για τα play off. Συνεχίζουμε. Ευχαριστώ.”

Κατσιμίρης Δημήτρης (Προπονητής Onassis GROUP) : “Είχαμε μεγάλο πρόβλημα στο να σκοράρουμε. Τεράστια αστοχία. Δίκαια κέρδισε η αντίπαλη ομάδα. Υπήρξε και εκνευρισμός και δεν πρέπει να υπάρχει. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και συγχαρητήρια στους αντιπάλους.”