32 - 26

24/11/2022 22:00 Shipping League B 22/23 4 40'

Onassis1394632
Costamare9321226

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Onassis Group και της Costamare  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 32-26.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να αμυνθούν με ζώνη ενώ οι φιλοξενούμενοι με man to man με σκοπό να αμυνθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη που με σερί 5 πόντων πήρε ένα μικρό προβάδισμα για να δεχτούν απάντηση και το σκορ ήταν 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρώς καλύτερη εικόνα επιθετικά και αύξησαν την υπερ τους διαφορά εκμεταλλευόμενοι την αντίπαλη κακή λειτουργία και το σκορ ήταν 17-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα χάνοντας σταδιακά την επαφή τους με τους αντιπάλους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-12.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες και των 2 πλευρών εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι και δεν μπορούσαν να βρουν το στόχο και οι μόνοι πόντοι που επιτευχθήκαν ήταν μόνο 2 από τη πλευρά των φιλοξενούμενων  και το σκορ ήταν 22-14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Onassis Group ύστερα από 9 λεπτά κατάφεραν να σπάσουν το 0 και ολοκλήρωσαν ένα δεκάλεπτο όπου το συνολικό επιμέρους σκορ ήταν 4-2 υπερ τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά αλλά αυτό δεν μεταφράστηκε στο πίνακα του σκορ το οποίο ωστόσο τους κράτησε σε θέση οδηγού και τους βοήθησε να μην απειληθούν  και το σκορ ήταν  29-19 με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν αυτό το μαξιλαράκι καθώς οι παίκτες της Costamare με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν ένα σερί 6 πόντων αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32-26.