Openbet — Ολυμπιακή Ζυθοποιία

20/02/2024 22:00 Commercial League D 23/24 12 40'

Στο ντέρμπυ της τετράδας της Commercial League D η ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας  πέτυχε μία τεράστια νίκη με 50-60 επί της ομάδας της OPENBET και την έπιασε στη βαθμολογία με ρεκόρ 6-4 και για τις δύο. Η OPENBET δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα κλείδωνε την είσοδο της στην τετράδα, όμως τουλάχιστον κράτησε τη διαφορά της νίκης της στον πρώτο γύρο (59-39) και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Εντυπωσιακή ήταν η Ολυμπιακή Ζυθοποιία στο πρώτο δεκάλεπτο. Με πιεστική άμυνα, καλή κυκλοφορία στην επίθεση και σωστές επιλογές  και τον Σωτηράκη σε μεγάλη βραδιά πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασε. Η OPENBET ήταν τρομερά άστοχη πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους, για το 8-17 του δεκαλέπτου.

Η OPENBET απέκτησε καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέτυχε δύο μεγάλα σερί τρίποντα με τον Βασιλειάδη, όμως και πάλι ο Σωτηράκης με 10 πόντους κράτησε την ομάδα του μπροστά με 21-31.

Το καλύτερο δεκάλεπτο ήταν το τρίτο για τους γηπεδούχους. Η OPENBET έβγαλε ενέργεια και πάθος στην άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ και με ένα επιμέρους 12-5 έριξε τη διαφορά στο -3 κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπυ.

Όμως η Ολυμπιακή Ζυθοποιία κράταγε το καλύτερο για το τέλος. Με τρομερές συνεργασίες στην επίθεση αλλά και αξιοζήλευτη ευστοχία από τα 6.75 (5 τρίποντα) πέτυχε 24 πόντους στο δεκάλεπτο καθαρίζοντας τελικά την υπόθεση νίκη χωρίς να καρδιοχτυπήσει στο τέλος.

Ο Σωτηράκης MVP του αγώνα με 20 πόντους, καθοριστικοί οι Σώτος και Φιρτικιάδης με τα τρίποντα τους στο τέλος του αγώνα. Νιαρχάκος και Βασιλειάδης οι καλύτεροι για την OPENBET.