Oracle1917161466
ΖΑΝΚΟ Κτηματική Α.Ε.814121650

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ORACLE και τις ZANKO, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, σημάδεψαν το ζωγραφιστό, αλλά η Oracle με πολύ καλύτερα ποσοστά ξεκίνησε καλύτερα με το σκορ να είναι 10 – 4 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Zanko, αντέδρασε, βελτίωσε τις επιλογές της με αιφνιδιασμούς και σουτ μέσης απόστασης μείωσε σε μία κατοχή. Το παιχνίδι σιγά-σιγά πήρε πιο γρήγορο τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές με τους γηπεδούχους όμως να επωφελούνται από αυτό και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 19 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Zanko γύρισε την άμυνα σε man, αλλά η Oracle μπήκε με περισσότερη ενέργεια, έκλεισε την ζώνη της και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βελτίωσαν τις επιστροφές τους, πίεσαν και αυτοί για αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε 10 πόντους με τους γηπεδούχους όμως να έχουν σαφώς περισσότερα επιθετικά όπλα και καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μια διψήφια διαφορά και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 36 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα τρία λεπτά, με τη Zanko να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα και ενέργεια και να παίρνει τα ελεύθερα σουτ που της έδινε η ζώνη των αντιπάλων, με το σκορ στο πρώτο μισό της περιόδου να είναι 41 – 30. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την αμυντική τους προσήλωση και πάλι με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run 11-0 με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβεί στους 20 πόντους και την περίοδο να κλείσει με σκορ 52 – 34.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίχτες της Zanko να δείχνουν σιγά-σιγά σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της Oracle να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τελικά μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λιουδάκης Γ. με 18 (2) και Γκούσης Γ. 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κώττης Ε. με 13 (1) και Κατσούλας Π. με 10 πόντους αντίστοιχα.