ΖΑΝΚΟ Κτηματική Α.Ε.1110181958
Oracle1614171562

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα physical και ανταγωνιστικό παιχνίδι, η ομάδα της ORACLE κατάφερε και απέσπασε την νίκη από την ομάδα της ΖΑΝΚΟ ΑΕ., νίκη η οποία κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58-62.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να επιλέγουν άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η Oracle μπήκε με σαφώς περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση, σε αντίθεση με την ΖΑΝΚΟ η οποία δεν είχε υπομονή, έκανε βιαστικές τελικές επιλογές και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν στα πρώτα 5 λεπτά ένα run 13-4. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλάζοντας την άμυνα σε ζώνη 2-3, κάτι που έβγαλε την Oracle από τον ρυθμό της. Η ΖΑΝΚΟ άρχισε έτσι να βγάζει άμυνες ενώ παράλληλα ανέβασε την ενέργεια, βελτίωσε τις επιλογές της επιθετικά (στοχεύοντας την ρακέτα του αντιπάλου), και κατάφερε να μειώσει την διαφορά με την περίοδο να κλείνει 11-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, με την ZANKO να συνεχίζει να πιέζει την ρακέτα της Oracle, η οποία με την σειρά της είχε κολλήσει απέναντι στην ζώνη και να κυνηγάει αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Παρόλα τα επιθετικά προβλήματα όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά, κυρίως λόγω των πολλών δεύτερων επιθέσεων που είχαν μέσω των επιθετικών ριμπάουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σκορ 21-30, και η τρίτη περίοδος κύλησε με τις ομάδες να μην αλλάζουν το παιχνίδι τους, την ομάδα της ΖΑΝΚΟ να βγάζει ακόμα περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με συνεχή drives να προσπαθεί ή να σκοράρει ή να τραβήξει φάουλ από την αντίπαλο. H Oracle από την πλευρά της παρότι δεν μπόρεσε ούτε σε αυτήν την περίοδο να ξεφύγει στο σκορ, είχε το καθαρό μυαλό και τις επιθετικές λύσεις να απαντάει με επιθετικά ξεσπάσματα όποτε η ΖΑΝΚΟ μείωνε την διαφορά σε μία κατοχή.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την ΖΑΝΚΟ μαχητικότατη (κάτι που την χαρακτήριζε σε όλο το παιχνίδι), κερδίζοντας 8 επιθετικά ριμπάουντ (τα οποία μετατράπηκαν ή σε καλάθι ή σε φάουλ) στα πρώτα δύο λεπτά, κυρίως με την συμβολή του Τζώλου Π., αλλά και σε αυτήν την περίοδο όποτε η διαφορά έπεφτε σε επίπεδο μίας κατοχής, οι φιλοξενούμενοι είτε κάναν ένα mini run είτε ευστοχούσαν σε τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί πως η ΖΑΝΚΟ στα τελευταία 10” είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς και να το στείλει παράταση, αλλά αστόχησε στο κρίσιμο σουτ τριών πόντων.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζώλος Π. με 20 και Κώττης Ε. με 12 ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκούσης Γ. με 14 και Λιουδάκης Γ. με 13 πόντους αντίστοιχα.