OTE COSMOTE – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

22/11/2016 19:00 League B2 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλόξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι τα ΕΛ.ΠΕ από την αρχή μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστές τους ψηλούς τους ξεκίνησαν με σκορ 1–9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, αλλά βελτίωσαν τις τελικές επιλογές και τα ποσοστά τους, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 2 κατοχές, με τον Κουτρούλη Π. των ΕΛ.ΠΕ να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του με 12 πόντους στην περίοδο, η οποία έκλεισε με σκορ 11 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό τέμπο και με αποκλειστικά οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα 3 λεπτά, με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά, αλλά στην πορεία και πάλι τα ΕΛ.ΠΕ κυρίως μέσω του Παπουτσιδάκη Α., βρήκαν εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς και ξαναπήραν προβάδισμα 9 πόντων με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 17 – 23. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν διστακτικοί και χωρίς ρυθμό απέναντι στην ζώνη μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου προπονητής του ΟΤΕ πήρε time out (και έβαλε τις φωνές στους παίκτες του), με αποτέλεσμα οι παίκτες του να ξυπνήσουν, να αρχίζουν να δυναμώνουν την άμυνα τους, να βγάζουν διαδοχικές άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Τσαμπούρη Χ. να κάνουν ένα επιθετικό ξέσπασμα και να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 26 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους, να κάνουν διαδοχικά λάθη και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να περνάνε μπροστά με το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, τα ποσοστά να είναι χαμηλά αλλά η ομάδα του ΟΤΕ και πάλι με αιχμή τον Τσαμπούρη Χ. με 2 διαδοχικά τρίποντα ανέβασε το προβάδισμα σε 8 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ΟΤΕ συνέχισε να έχει πολύ καλό ρυθμό και να κυκλοφορεί την μπάλα, έχοντας εξαιρετικές επιλογές και ποσοστά με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 48 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν η σκιά του εαυτό τους από το πρώτο ημίχρονο και παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας ένα προβάδισμα 10+ πόντων καθόλη την διάρκεια της περιόδου, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαντάς Α. με 16 (2) και Τσαμπούρης Χ. με 14 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουτρούλης Π. με 27 (1) και Κατζέλης Β. με 11 πόντους αντίστοιχα.