OTE COSMOTE – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

05/12/2016 21:45 League B2 16/17 40'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΟΤΕ μπήκε με καλύτερα πατήματα από την αρχή στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στην πορεία η Ολυμπιακή Ζυθοποιία δυνάμωσε την άμυνα της, με τα ποσοστά και από τις δύο πλευρές να είναι χαμηλά και το σκορ 4–2  στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τις ελεύθερες τελικές επιλογές αλλά συνεχίζοντας να μην έχουν καλό ρυθμό μέχρι τελευταία 2 λεπτά όπου ο ΟΤΕ με ένα επιθετικό ξέσπασμα και διαδοχικά εύστοχα μακρινά σουτ, ανέβασε το προβάδισμα σε 10+ πόντους με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 17 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πολύ καλύτερη συγκέντρωση, βρήκαν διαδοχικές λύσεις επιθετικά αλλά και ο ΟΤΕ συνέχισε να βομβαρδίζει από την γραμμή των 3 πόντων, να έχει καλό spacing, και να διατηρεί διψήφιο προβάδισμα με το σκορ να είναι 28 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν press με παγίδες, στο οποίο οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας δεν αντέδρασαν καλά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και να τροφοδοτήσουν αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 38 – 13.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Π. με 20 (6) και Τσαμπούρης Χ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μεγαλοοικονόμου Ι. με 8 και Διαμαντόπουλος Σ. με 7 (1) πόντους αντίστοιχα.