22/02/2018 20:00 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 2171812956
ΣΙ ΠΙ1320182071

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ του OTE COSMOTE 2 και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι μπήκαν με καλά πατήματα, η ΣΙ ΠΙ από την αρχή ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων, ο ΟΤΕ σημάδεψε την ρακέτα και είχε καλή παραγωγή από assist και το σκορ ήταν 8 – 6 στα πρωτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με πιο γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, ο Δακούτρος Ι. σκόραρε τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του, η ΣΙ ΠΙ συνέχισε να βρίσκει τα ελεύθερα τρίποντα, τα ποσοστά ήταν καλά και το σκορ 17 – 13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν από την αρχή σε ζώνη 2 – 3, με τον ρυθμό να πέφτει και να έχει περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τρίποντο του Δαλμυρά Κ. πέρασαν μπροστά με το σκορ όμως να είναι 23 – 21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ΟΤΕ γύρισε και πάλι σε man, οι άμυνες παρέμειναν καλές αλλά και οι δύο διατήρησαν πολύ καλά ποσοστά και τελικές επιλογές, η ΣΙ ΠΙ γύρισε σε ζώνη 2 – 3 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και συγκέντρωση ξεκινώντας με run 8 – 1 στα πρώτα 3+ λεπτά, ο ΟΤΕ όμως αντέδρασε στην πορεία και το σκορ ήταν 38 – 43 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν και πάλι πιο γρήγορες επιθέσεις αλλά παράλληλα είχαν και πιο βιαστικές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και η περίοδος να κλείσει με σκορ 47 – 51.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με 2 σερί άμυνες και καλάθια του Δαλμυρά Κ. η ΣΙ ΠΙ πήρε προβάδισμα 8 πόντων, με τους παίκτες του ΟΤΕ να γυρίζουν καλά την μπάλα και να βρίσκουν τα ελεύθερα τρίποντα αλλά παράλληλα να μην έχουν καλά ποσοστά με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και η ομάδα της ΣΙ ΠΙ να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αυγερινός, Παπαχρήστου

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Δυστυχώς  για εμάς η σειρά των κακών  εμφανίσεων τον τελευταίο καιρό είχε  και συνέχεια.  Στην επίθεση  δεν μπορέσαμε  να βρούμε  τον απαιτούμενο  ρυθμό  ενω αμυντικά  δεν κάναμε  βασικά  πράγματα  για να περιορίσουμε  τα αυτού  των αντιπάλων. Δοκιμάσαμε  πράγματα  για να αλλάξουμε  την ροή  αλλά η κακή  συγκέντρωση  και η πολύ  κακη αμυντική  συμπεριφορά  δεν μας  επέτρεψε  να  διεκδικησουμε κάτι  περισσότερο. Δίκαιο  το αποτέλεσμα, συγχαρητήρια  στους αντιπάλους  μας και εμείς  από πλευράς  μας πρεπει γρήγορα  να αλλάξουμε  ψυχολογία να συγκεντρωθουμε  και να επιστρέψουμε  στις  καλές εμφανίσεις.”