62 - 50

07/11/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

OTE Cosmote 21114251262
Σ.Υ.Τ.Α.1011121750

Ύστερα από την ήττα στην 1η αγωνιστική η Cosmote 2 πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση απέναντι στην βελτιωμένη, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, ομάδα της ΣΥΤΑ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ξεκινούν πιο αποφασιστικά στην άμυνα (man to man) και χτυπώντας στις αδυναμίες των αντιπάλων τους κατάφεραν και πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα με 11 – 2 με κύριους εκφραστές στην επίθεση τον Δακούτρο και τον Νικολακόπουλο. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίχτες της ΣΥΤΑ “γύρισαν” διακόπτη και με πολύ καλή άμυνα σταμάτησαν τους αντιπάλους τους στους 11 πόντους και με ένα σερί 0 – 8 διαμόρφωσαν το σκορ στο τελείωμα της περιόδου στο 11 – 10.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν πάλι το ίδιο. Στα 1ο μισό οι γηπεδούχοι πάλι με σπουδαία άμυνα αλλά και με εξαιρετικά διαστήματα στην επίθεση πήραν πάλι προβάδισμα με 22 – 12. Σημαντικός παράγοντας στην μεταμόρφωση του παιχνιδιού της ομάδας της Cosmote ήταν η ενέργεια που έδωσε η είσοδος του Μόντι. Οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα λεπτά όπου έχασαν την επαφή με το σκορ αρχικά γύρισαν σε άμυνα ζώνης (2 – 1 – 2) και με πολύ καλές επιλογές από τον Καλαμπόκη αλλά και με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων στην λήξη του δεκαλέπτου από τον Ταραμά μείωσαν σε 25 – 21.

Στο 2ο ημίχρονο μετά τις φωνές από τον coach των γηπεδούχων οι παίχτες της Cosmote μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ξεκινώντας με πολύ καλή άμυνα πάνω στον εξαιρετικό οργανωτή των αντιπάλων Παγόπουλο μπλόκαραν την αντίπαλη επίθεση και με λύσεις πότε από την περιφέρεια αλλά και από το ζωγραφιστό πήραν διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά στημένη άμυνα των αντιπάλων τους αλλά ούτε να περιορίσουν την επίθεση τους και έτσι το σκορ στο τελείωμα του δεκαλέπτου ήταν 50 – 33.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Cosmote δεν σταμάτησαν το εξαιρετικό τους παιχνίδι και στις 2 γραμμές του γηπέδου. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μέχρι περίπου το 37′ η διαφορά είχε διατηρηθεί σε 2ψηφιο αριθμό. Σε εκείνο το σημείο οι παίχτες της ΣΥΤΑ παράκαμψαν την κούραση και με όπλο τον εγωισμό κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά στους 8 (58 – 50). Άμεση ήταν η αντίδραση από τον coach των γηπεδούχων όπου με time out έκοψε τον ρυθμό των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι να πάρουν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 62 – 50.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Δακούτρος με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την ομάδα της ΣΥΤΑ πολύ καλοί ήταν τόσο ο Καλαμπόκης όσο και ο Βελισσαρίου που είχαν από 14 πόντους.

Διαιτητές : Δελδίμος , Σάκκης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Κατσαΐτης Γιώργος (Προπονητής Cosmote) : “Μετά την άσχημη εμφάνιση της πρωτης αγωνιστικής θελαμε να βγαλουμε αντίδραση ενω ξεραμε οτι παίζουμε απέναντι σε μια ομάδα με εμπειρία σε αγωνιστικό επίπεδο. Σε πολλα σημεία του παιχνιδιού παίξαμε κοντα στο μπάσκετ που θελουμε να βγάλουμε τόσο επιθετικά οσο και αμυντικά αλλα ταυτόχρονα δεν μπορεσαμε να κρατήσουμε συνεχόμενα τη συγκέντρωση μας με αποτέλεσμα 3 φορες να μη διαχειριστούμε σωστα την διαφορα που παίρναμε και να κανουμε και κάποια εύκολα λάθη επιτρέποντας στον αντίπαλο να πλησιάζει στο σκορ. Κρατάμε το αποτέλεσμα,εχουμε αρκετά περιθώρια βελτίωσης και συνεχίζουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες της ΣΥΤΑ και καλη συνέχεια.”

Ριζικός Ιωάννης (Παίχτης Cosmote) : “Μετά την 1η ήττα που είχαμε στην 1η αγωνιστική, θέλαμε να παίξουμε πιο δυνατά. Οπωσδήποτε θέλαμε να κερδίσουμε τον αγώνα, τα καταφέραμε. Καλή συνέχεια στα παιδιά , καλή συνέχεια και σε εμάς στο πρωτάθλημα και πάμε δυνατά.”

Αγγελόπουλος Χρήστος (Παίχτης ΣΥΤΑ) : “Δεν παίξαμε πολύ καλά σήμερα. Παίξαμε καλύτερα από το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά ήμασταν λίγο καλύτεροι αλλά όχι τόσο καλοί ώστε να κερδίσουμε αυτή την ομάδα. Ήταν πιο οργανωμένοι. Προσπαθήσαμε και πάμε για το επόμενο. Ευχαριστώ.”