59 - 39

02/12/2016 20:30 League C2 16/17 40'

OTE Cosmote 21714111759
ThinkDigital111110739

Σε έναν αγώνα μεταξύ του OTE COSMOTE και της THINK DIGITAL, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις από την αρχή, με τον ΟΤΕ να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και με διαδοχικές άμυνες και καλές τελικές επιλογές ξεκίνησε με σκορ 9 –0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η Think Digital ξεκόλλησε επιθετικά, βρήκε λύσεις από σουτ μέσης απόστασης και μείωσε σε 2 πόντους, με τους γηπεδούχους να αρχίσουν να έχουν πρόβλημα στο σετ να βρίσκουν όμως συστηματικές λύσεις από αιφνιδιασμούς, να διατηρούν προβάδισμα 1-2 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε πολύ καλό τέμπο, με τους παίκτες του ΟΤΕ να συνεχίζουν να έχουν καλό spacing και κυκλοφορία της μπάλας, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε isos με συνέπεια το σκορ να είναι 24 – 14 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί η Think Digital γυρίσε την άμυνα της σε man, με αποτέλεσμα να βγάλει διαδοχικές άμυνες και να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς κάνοντας ένα mini run 5 – 0 και μειώνοντας σε 2 κατοχές. Στην πορεία παρόλα αυτά ο ΟΤΕ και πάλι με καθαρό μυαλό βρήκε διαδοχικές λύσεις από assist, ελέγξε και πάλι τον ρυθμό του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 31 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με βιαστικές τελικές επιλογές και επιθέσεις από την αρχή, με την Think Digital πιέζει συνεχώς για συνδυασμούς, αλλά τα ποσοστά είναι χαμηλά και από τις δύο πλευρές στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά  σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν περισσότερο ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 35 – 29 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τις δύο ομάδες με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών, τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές ευκαιρίες από τη γραμμή των βολών αλλά να μην τις εκμεταλλεύονται στο έπακρο, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 42 – 32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε σουτ 3 πόντων και έκαναν mini run 5 – 0, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 10+ πόντους, τους παίκτες της Think Digital να βασίζονται υπερβολικά σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να έχουν παραγωγή από assist και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ ανέβασαν το προβάδισμα στους 15 πόντους στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την διαφορά να διατηρείται σε διψήφια επίπεδα και η ομάδα του ΟΤΕ να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δακούτρος Ι. με 27 (3) και Ριζίκος Ι. με 3 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 14 και Μάργαρης Β. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.