65 - 57

24/11/2015 20:30 League A 15/16 40'

OTE Cosmote1713211465
Nestle1317101757

Σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα με όμορφο μπάσκετ μεταξύ της ΟΤΕ COSMOTE και της NESTLE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΟΤΕ έβγαλε ενέργεια και πίεσε για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition σε κάθε ευκαιρία, ενώ στο set βασίστηκε σε κίνηση και picks μακριά από την μπάλα. Η Nestle από την άλλη πλευρά είχε υπομονή στις σετ επιθέσεις με καλή κυκλοφορία και picks στην μπάλα, βρίσκοντας λύσεις με drives και σουτ από μέση απόσταση. Στα μισά της περιόδου ο ΟΤΕ με 2 συνεχόμενα τρίποντα πήρε μία διαφορά 8 πόντων και διατήρησε το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Nestle μπήκε ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στον πόντο. Το τέμπο του παιχνιδιού έπεσε ελαφρώς, με τις επιθέσεις και των 2 ομάδων να είναι σετ, ενώ η επιθετική παραγωγή να έχει πέσει όχι τόσο κακών επιλογών αλλά κυρίως λόγω πολύ καλής και πιεστικής άμυνας και από τις 2 πλευρές. Ο ΟΤΕ βασίστηκε αυτήν την περίοδο περισσότερο σε isolations και pick and rolls, με αποτέλεσμα να έχει λιγότερο καθαρές τελικές επιλογές από την Nestle η οποία κατάφερε στα τελευταία τρία λεπτά και πέρασε μπροστά, αλλά τελικώς το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με σκορ 30-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν πιέζοντας την μπάλα σε όλο το γήπεδο. Ο ΟΤΕ άρχισε να ανεβάζει πάλι το τέμπο και να βρίσκει λύσεις στο transition, αλλά στο σετ συνέχισε να βασίζεται σε isos που στη καλύτερη περίπτωση οδηγούσαν σε kick outs για ελεύθερο σουτ. Η Nestle από την άλλη πλευρά είχε πολύ καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα και καλύτερο passing game αλλά αυτό δεν μετατράπηκε σε παραγωγή λόγω της πολύ καλής άμυνας του αντιπάλου, ο οποίος με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήρε μια διαφορά +10 πόντων στο 5:27΄΄, η οποία και διατηρήθηκε έως το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τέμπο έπεσε πάλι και το παιχνίδι έγινε πιο physical. H Nestle έδειξε μαχητικότητα βγάζοντας ενέργεια αμυντικά, αλλά κυρίως στην επίθεση όπου άρχισε να σημαδεύει το ζωγραφιστό με ποσταρίσματα και drives. H τακτική αυτή δούλεψε αφού πήρε παράγωγή από τους ψηλούς, φόρτωσε με φάουλ τους αντιπάλους (χάνοντας όμως παράλληλα πολλές βολές) και περιόρισε τις ευκαιρίες των γηπεδούχων για αιφνιδιασμούς περιορίζοντας τους σε σετ επιθέσεις (στις οποίες ο ΟΤΕ συνέχισε να είναι χωρίς ρυθμό). Το αποτέλεσμα ήταν σιγά σιγά να ψαλιδίζεται η διαφορά και οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά τρία λεπτά πριν το τέλος με σκορ 53-55! Στα επόμενα 2 λεπτά οι ομάδες πηγαίναν neck to neck, έως το τελευταίο λεπτό όπου η Nestle με 3 αβίαστα λάθη σε 3 διαφορετικές επιθέσεις δεν κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και η ομάδα του ΟΤΕ να παίρνει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Π. με 19(2) και Τσαμπούρης Χ. με 11(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Γκουτσίδης Δ. με 15 και Λυκούσης Δ. με 13(1) πόντους αντίστοιχα.