07/05/2019 19:45 Play Off Minor Super League 18/19 40'

OTE Cosmote1816251271
Δ.Σ. Πειραιά2018131465

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ του OTE COSMOTE και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και βρήκαν τις σωστές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι καλά και το σκορ 11 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες άρχισαν να ψάχνουν συστηματικά και τα σουτ 3 πόντων, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά .και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 20.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό, οργανωμένο και ορθολογικό μπάσκετ ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο, το τέμπο έμεινε καλό, οι άμυνες καθαρές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 34 – 38 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες του ΟΤΕ μπήκαν πολύ δυνατά και κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν ένα εντυπωσιακό run 17 – 3 και πήραν δπροβάδισμα 10 πόντων, με τους παίκτες του ΔΣΠ να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν και να δουν την ομάδα του ΟΤΕ να διατηρεί μία σταθερή διαφορά 3+ κατοχών έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ρηγόπουλος, Παντελής