OTE COSMOTE vs ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

29/11/2018 21:10 Super League B 18/19 5 40'

H ομάδα της ΟΤΕ-COSMOTE ήταν τελικά η νικήτρια σε μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση εναντίον του Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών.Το παιχίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Στην α’ περίοδο οι αντίπαλοι ξεκίνησαν με άμυνες man-to-man,έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ,προσπάθησαν να κλέψουν μπάλες και να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και γενικότερα έδωσαν ένα πολύ γρήγορα τέμπο στην αναμέτρηση.Πέντε φορές ευστόχησαν οι παίχτες των δύο ομάδων από τα 6.75 με τον Μηνακάκη τελευταίο στα 20” να στέλνει τις ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 14-17.

Στη β’ περίοδο το Κολλέγιο με καλάθι του Ελένη  στο 06:30 πήρε διαφορά επτά πόντων (16-23) όμως η Cosmote βρήκε γρήγορα απάντηση και με προεξέχοντα τον Μόντι,ο οποίος πέτυχε εννέα πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο,έτρεξε ένα σερί 8-0 για να περάσει ξανά μπροστά με 24-23 03:16 πριν τη λήξη.Παρόλο που για τους γηπεδούχους σκόραραν μόλις δύο παίχτες (Μόντι 9,Λεμονιάς 4) κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη περίοδο με ένα επί μέρους 13-11 και το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή (27-28).

Με άμυνες man-to-man ξεκίνησαν και μετά την ανάπαυλα οι δύο αντίπαλοι με την καθεμιά ομάδα να προσπαθεί να πάρει έστω μια μικρή διαφορά ώστε να μπει με πλεονέκτημα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα,ωστόσο κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό.Όποτε ο ένας πήγαινε να ξεφύγει ερχόταν η άμεση απάντηση από τον άλλον.Στο +5 το Μητροπολιτικό (27-32 ),στο +4 η Cosmote (40-36) αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τελικά ισόπαλες τις δύο ομάδες (14-14) ,το σκορ στο 40-41 και τις διαφορές τους άλυτες.Δευτερόλεπτα πάντως πριν τη λήξη της περιόδου και σε μια ανύποπτη φάση,ο πρώτος σκόρερ του Κολλεγίου με 15 πόντους Βασίλης Βαρδαρίδης,γύρισε το πόδι του και δεν μπόρεσε να συνεχίσει,γεγονός που ενδεχομένως να είχε τη σημασία του και όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού,οι δύο ομάδες πραγματικά τα έδωσαν όλα,κυνήγησαν τη νίκη με όλες τους τις δυνάμεις και στις λεπομέρειες η Cosmote ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος.Για τους γηπεδούχους βγήκαν μπροστά την κρίσιμη ώρα οι Διονυσόπουλος και Ζωγόπουλος καθώς ο Μόντι που ως εκείνη την ώρα είχε οδηγήσει την ομάδα του στο σκοράρισμα,σταμάτησε στους 17 πόντους των τριών δεκαλέπτων.Στον αντίποδα το Κολλέγιο βρήκε δύο μεγάλα τρίποντα των Μηνακάκη και Ελένη,έπαιξε μια σπουδαία άμυνα στα 30” με το σκορ στο 57-54 αναγκάζοντας την Cosmote σε λάθος στην επαναφορά όμως στην τελευταία επίθεση που εκδήλωσε δεν κατάφερε να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Διαιτητές:Σύρεμπας,Αγγελίδης.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Κατσαίτης Γιώργος (coach OTE-COSMOTE) :

”Νομίζω ότι έγινε ένα ωραίο παιχνίδι σήμερα,συνεχόμενα οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ,εμείς έπρεπε να βρούμε διάφορους τρόπους για να μπορέσουμε να ματσάρουμε τη διαφορά που είχαμε γιατί τα παιδιά ήταν και νεότερα και ψηλότερα,μπορέσαμε να βρούμε τον τρόπο,μας βγήκε,πήραμε το αποτέλεσμα,καλή συνέχεια σε όλους”.