56 - 65

12/03/2022 14:00 Elite League 21/22 13 40'

OTE Cosmote520112056
Deree1220161765

Στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της Cosmote και του Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-65

Στο 1ο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες ξεκίνησαν τις άμυνες τους σε σχηματισμό man to man και επιθετικά είχαν αργό τέμπο με σκοπό να ελέγχουν τον αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν το Deree την ίδια στιγμή που οι αντίπαλοι τους δεν μπορούσαν να σκοράρουν μένοντας πίσω με 0-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Cosmote βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία καταφέρνοντας να βάλουν 5 σερί πόντους πρώτού δεχτούν το ίδιο σερί από τους αντιπάλους τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-12

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, εμφανίστηκαν πεπεισμένοι να φέρουν το παιχνίδι σε ισορροπία βάζοντας 6 μαζεμένους πόντους αλλά αδυνατούσαν να κρατήσουν ιδιαίτερο χαμηλό σκορ στην άμυνα αφου πέτυχαν και εκείνοι 4 αντίστοιχα φέρνοντας το σκορ στο 19-22  στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μικρό rotation των αντιπάλων τους για να τους πρεσάρουν σε όλο το γήπεδο και να τους επηρεάζουν τη καλή τους λετουργία με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-32

Στο 2ο ημίχρονο, η Cosmote βλέποντας την διαρκή κινητικότητα των αντιπάλων τους έπαιξαν στην άμυνα ζώνη ώστε να σώσουν αποθέματα ενέργειας για τη συνέχεια αφού το τέμπο του αγώνα ήταν γρήγορο. Δεν μπόρεσαν ωστόσο να αποφύγουν τη περαιτέρω αύξηση της διαφοράς αφου ήταν στο -9 στα πρώτα 5 λεπτά (30-39). Στην πορεία η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε όπου με τη συνεχή πίεση σε όλο το γήπεδο εκβίαζαν τα λάθη και περιόριζαν τις ευκαιρίες για σκορ των αντιπάλων τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο σημειώθηκαν οι περισσότεροι πόντοι και υπήρξε θεαματικό για τους παρευρισκόμενους. Οι παίκτες του Deree συνέχιζαν να δρουν στο παρκέ με την ίδια ενέργεια και παράλληλα πάρα τους πόντους που δέχονταν, σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκαν αφού απαντούσαν άμεσα και με μεγαλύτερο σκορ. Μόνο προς τα τέλη του αγώνα χαλάρωσαν, όταν η διαφορά ήταν στους 20 πόντους και έδωσε τη δυνατότητα στους κουρασμένους από την ένταση του αγώνα, γηπεδούχους να πάρουν το κίτρινο φύλλο αγώνα με μικρότερη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδα.