53 - 47

22/03/2023 20:30 Super League 22/23 7 40'

OTE Cosmote141391753
The Newtons151515247

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Cosmote και της The Newtons, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 53-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη, ώστε να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι επιθέσεις που εκδήλωσαν οι ομάδες ήταν οργανωμένες με εκείνη η οποία εμφανίζει καλύτερη εικόνα να είναι η φιλοξενούμενη η οποία βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνεχεια οι ομάδες βρίσκονται κοντά στο σκορ με τις άμυνες να παίρνουν καλό βαθμό και να μην επιτρέπουν σε καμία ομάδα να ξεφύγει. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παραμένει ίδιο με τις ομάδες να δυσκολεύονται να απειλήσουν κοντά στο καλάθι και να εξαναγκάζονται να δοκιμάσουν μακρινά σουτ. Για άλλη μια φορά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ναι είναι σε καλύτερη κατάσταση και στα μέσα της περιόδου προηγούνταν με 19-23. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Ote Cosmote είχαν ένα σερί 5 πόντων το οποίο απαντήθηκε από τους παίκτες της The Newtons. Οι γηπεδούχοι, αδυνατούσαν να παράγουν πολλές ποιοτικές επιθέσεις και έτσι στο ημίχρονο βρίσκονταν στο -3 (27-33).

στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της The Newtons μπήκαν δυναμικά και είχαν ένα σερί 5 πόντων με τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας ναι είναι άστοχοι και ανοργάνωτοι στις δικές τους επιθέσεις. Ως αποτέλεσμα, το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 29-39 που έδωσε σαφές προβάδισμα στους παίκτες της The Newtons. Στην πορεία το status του αγώνα παρέμεινε σταθερό με τις ομάδες να έχουν ένα επιμέρους σερί 7-6.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες Ote Cosmote, μπήκαν έτοιμοι για τη μεγάλη ανατροπή. Ξεκινούν με ένα σερί 8 πόντων και μείωσαν τη διαφορά. Κατάφεραν μάλιστα να έχουν κατεβάσει τη διαφορά στους 2 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη 43-45. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της  The Newtons, δεν είχαν απαντήσει στο ξέσπασμα των αντιπάλων τους και να τους βλέπουν να κάνουν την ανατροπή. 95 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο  +4 (50 46) και τους παίκτες της The Newtons να προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν σκορ για να μπουν ξανά στο κόλπο της νίκης. Δυστυχώς όμως για εκείνους οι βολές των γηπεδούχων ήταν εύστοχες και έτσι τους καταδίκασαν στην ήττα εξαιτίας ενός καταστροφικού δεκαλέπτου όπου είχαν σε βάρος του σερί 17-2.