62 - 52

04/11/2015 21:30 League A 15/16 40'

OTE Cosmote1818131362
Yolo0911191352

Με νίκη ξεκίνησε την φετινή σεζόν η ομάδα της OTE COSMOTE, αφού επικράτησε απέναντι στην ομάδα της YOLO, με τελικό σκορ 62-52.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν μία άμυνα ζώνης 2-3, ενώ η γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν πατώντας καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΟΤΕ όμως να δείχνει πιο συγκεντρωμένος, αφού με καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλές τελικές επιλογές κατάφερε να αντιμετωπίσει την άμυνα ζώνης του αντιπάλου. Η Yolo από την άλλη πλευρά παρότι έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της, δεν είχε την κατάλληλη υπομονή στις επιθέσεις της κάτι που οδηγούσε είτε σε βιαστικές τελικές επιλογές είτε σε αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με σκορ 18-9.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε άμυνα ζώνης και να μην μπορούν να περιορίσουν τα λάθη (τα οποία η ΟΤΕ μετέτρεπε σε αιφνιδιασμούς), με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους 10 πόντους. Στο τρίτο λεπτό του δεκαλέπτου και στην προσπάθεια της να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού, η Yolo εγκατέλειψε την ζώνη, γύρισε σε man, ενώ επιθετικά τροφοδοτούσε συστηματικά τον Τσαμπαλή (ο οποίος τράβαγε double team από τον ΟΤΕ). Από την πλευρά του ο ΟΤΕ παρέμεινε σοβαρός, ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο (με καλή εκτέλεση των συστημάτων του), και το ημίχρονο έληξε 36-20.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του Yolo να συνεχίζει να βασίζει την επίθεση της σε pick and roll και isolation και ο ΟΤΕ να συνεχίζει να εκτελεί τα συστήματα του που βασίζονταν σε κίνηση και σκριν μακριά από την μπάλα. Από την αρχή του δεκαλέπτου η Yolo μείωσε τα αβίαστα λάθη και με πρωταγωνιστή τον Γιαμαίο έδειξε μεγαλύτερη υπομονή στις τελικές επιλογές της, με αποτέλεσμα αργά αλλά σταθερά να μειώνει την διαφορά η οποία έπεσε στους 10 στο τέλος της περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι δεν συνέχισαν την καλή επιθετική απόδοση του προηγούμενου δεκαλέπτου και υπέπεσαν πάλι σε αβίαστα λάθη, τα οποία ο ΟΤΕ μετέτρεπε κάθε φορά σε αιφνιδιασμούς με την διαφορά να επιστέφει στους 15 και να μην πέφτει κάτω από 10 για υπόλοιπο του αγώνα, με αποτέλεσμα την καθαρή νίκη του ΟΤΕ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Π. με 15(3) και Κανλής Π. με 15(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσαμπαλής Γ. με 12(1) και Γιαμαίος Μ. με 10 πόντους αντίστοιχα.