73 - 78

26/11/2017 15:00 Elite League B 17/18 40'

Petrogaz1917211673
EY1814252178

Στον αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και της ΕΥ. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στο επιθετικά ριμπάουντ αλλά τα ποσοστά ήταν σχετικά χαμηλά και το σκορ 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες λύθηκαν επιθετικά, γύρισαν την μπάλα και είχαν καλή παραγωγή από assist, η PETROGAZ όμως με περισσότερα εύστοχα τρίποντα πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν και το σκορ ηταν 19 – 18 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε ζώνη 3 – 2, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ και άρχισαν να τρέχουν και σε αιφνιδιασμούς, η ΕΥ με διαδοχικά κλεψίματα των ΚΟΚΑΡΑΚΗ Ν. και ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟ Κ. πέρασε μπροστά αλλά και η PETROGAZ αντέδρασε άμεσα με το σκορ να είναι 30 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του ΚΑΡΥΑΤΗ Ι. συνέχισε να βρίσκει λύσεις, η ΕΥ σημάδεψε συστηματικά το ζωγραφιστό των αντιπάλων με drives των ΚΟΚΑΡΑΚΗ Ν., ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Κ. και ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Δ., οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με mini run 4 – 0 (με τρίποντο του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Δ.), ισοφάρισαν και αμέσως μετά με assist του ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Κ. και τρίποντο του ΚΡΙΣΙΛΙΑ Ν. πέρασαν και πάλι μπροστά, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βγάζουν μεγάλη ενέργεια και μαχητικότητα, παίζοντας παράλληλα πολύ καλό και θεαματικό μπάσκετ αλλά η ΕΥ με σαφώς πιο καθαρές επιλογές (με εξαιρετική επιθετική παραγωγή και επιλογές του ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Κ.), διαμόρφωσε το σκορ σε 40 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της PETROGAZ αντέδρασαν και με πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα, διαδοχικούς αιφνιδιασμούς και 3 σερί τρίποντα (2 του ΠΑΠΑΔΡΟΣΟΥ Α. και 1 του ΚΑΡΥΑΤΗ Ι.) έκαναν ένα run 11 – 0 μέσα σε 2 λεπτά, ενώ με την είσοδο του ΠΙΣΚΟΥΛΗ Ν. προστάτεψαν καλύτερα την ρακέτα τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 57 – 57.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι δύο ομάδες είχαν εξαιρετικό ρυθμό, spacing και παραγωγή από assist, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε man, οι φιλοξενουμενοι διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών (με μεγάλη συμβολή αμυντικά και επιθετικά από τους ψηλούς τους) και το σκορ ήταν 65 – 67 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο του αγώνα η PETROGAZ και πάλι σε ζώνη 3 – 2, βγάζοντας τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, με τις δύο ομάδες να πάνε κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ να είναι 68 – 69 με 3′, 72 – 71 με 2′ και 73 – 74 με 48” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό η ΕΥ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του ΣΥΜΠΟΥΡΑ Α. διαμόρφωσε το σκορ 73 – 76 με 30” και κατοχή για PETROGAZ στην οποία οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα η ΕΥ να πάρει την κατοχή με 20” για λήξη, το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των φάουλ και οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα παίρνονατς τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΠΑΠΑΔΡΟΣΟΣ Α. με 30 (4) και ΚΑΡΥΑΤΗΣ Ι. με 18 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ. με 38 και ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Δ. με 13 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης Μ., Παπαδόπουλος Χ.