13/11/2016 17:00 League B1 16/17 40'

Petrogaz1917112067
EY1312221663

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και της ΕΥ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορώνεται στο τελικό 67 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφόρησαν την μπάλα, είχαν καλά ποσοστά, αλλά η Petrogaz με πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο Β., με 3 διαδοχικές άσιστ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 9–6. Στην πορεία η Petrogaz έκλεισε την ζώνη της, η ΕΥ άρχισε αντιμετωπίζει πρόβλημα επιθετικά, με τους αντιπάλους  τους με 2 σερί τρίποντα να παίρνουν προβάδισμα 9 πόντων. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με αιχμή τον Κοκαράκη Ν. αντέδρασαν, ανέβασαν το τέμπο του αγώνα, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν με με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, αλλά με την ΕΥ να ευνοείται, να μένει κοντά στο σκορ, τους παίκτες της Petrogaz  να κάνουν αβίαστα λάθη και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 22–19. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειψαν πιο σοβαρό πρόσωπο, βελτιώθηκαν επιθετικά, δυνάμωσαν την άμυνα τους, έτρεξαν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς και με 2 σερί τρίποντα του Αντωνοπούλου Β. έκαναν run 10–0, παίρνοντας προβάδισμα 10+ πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΕΥ μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και με διαδοχικά κλεψίματα από τον Κοκαράκη Ν. και τον Αγγέλου Θ. έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε 2 κατοχές στα πρώτα 2 λεπτά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά απάντησαν και πάλι από την γραμμή των 3 πόντων, ανεβάζοντας εκ νέου το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με το σκορ να είναι 44 – 32 στα πρώτα 5  λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ΕΥ και πάλι με πρωταγωνιστές τους Αγγέλου Θ. (ο οποίος κουβάλησε επιθετικά την ομάδα του σε όλο τον αγώνα) και τον Κοκαράκη Ν. με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς, κατάφερε να μειώσει σε 2 πόντους, με τους αντιπάλους τους να έχουν κρυώσει από τη γραμμή των 3 πόντων και η περίοδος να κλείνει με σκορ 47 – 47.

Στο τελευαίο δεκάλεπτο η Petrogaz συνέχισε να βασίζεται επιθετικά σε χωρίς ρυθμό σουτ 3  πόντων, με αποτέλεσμα η ΕΥ να βγάζει άμυνες και να τροφοδοτεί αιφνιδιασμούς, να περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα και το σκορ να είναι 47 – 51 στα πρώτα 3 λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν neck and neck και το σκορ να είναι 52 – 53 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 55 – 55 με 3 λεπτά για λήξη, το παιχνίδι κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, την Petrogaz να συνεχίζει να βομβαρδίζει με σουτ 3 πόντων, την ΕΥ να συνεχίζει να επιτίθεται στο ζωγραφιστό των αντιπάλων και το σκορ να είναι 57 – 57 με 2 λεπτά για λήξη. Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες με δυνατές άμυνες, τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τον Κοκαράκη Ν. να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ και το σκορ να είναι 60 – 60 με ένα λεπτό για λήξη αλλά τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Μαρκόπουλο Π. να ευστοχεί σε τρίτο διαδοχικό τρίποντο και να παίρνουν προβάδισμα 3 πόντων με το σκορ να είναι 63 – 60 με 38” για λήξη και κατοχή για ΕΥ, στην οποία οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην διαδικασία των βολών, την Petrogaz να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών και τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος Β. με 23 (5) και Μαρκόπουλος Π. με 18 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Θ. με 35 (1) και Κοκαράκης Ν. με 13 πόντους αντίστοιχα.