69 - 52

22/04/2019 21:45 Super League B 18/19 40'

Petrogaz1821151569
Φ.Σ.Α.181413752

Στον Αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και του Φ.Σ.Α., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και παίζοντας ομαδικό μπάσκετ ξεκίνησαν με run 2 – 9, οι αντίπαλοι τους βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και το σκορ ήταν 6 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν πατήματα και ρυθμό, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις μένοντας παράλληλα κοντά, τα ποσοστά και η παραγωγή ήταν πολύ καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, οργανωμένο και ορθολογικό μπάσκετ, με τις άμυνες να παραμένουν καθαρές αλλά τους παίκτες της PETROGAZ να αρχίζουν να ευνοούνται από το σετ παιχνίδι και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist και τρίποντα κυριάρχησαν από νωρίς στο 2ο Δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά, ενώ στην συνέχεια του αγώνα διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα 3+ κατοχών και τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις τελευταίες 3 περιόδους και να μειώσουν σημαντικά σε κανένα σημείο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Καφαντάρης