41 - 68

28/01/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Pharmex51091741
Costamare1715211568

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PHARMEX και της COSTAMARE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, είναι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα της Costamare μπήκε με περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά και με κυριαρχία στα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά αλλά και με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές, με αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε man, και με διαδοχικές άμυνες που τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς, πήραν μια διαφορά 3 κατόχων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 5 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, χωρίς σκορ στα πρώτα δύο λεπτά αλλά στην πορεία η Costamare και πάλι με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους στα μισά της περιόδου με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 15 – 32.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο τέμπο από την αρχή με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, αλλά με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται από το τέμπο του αγώνα και να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους με την τρίτη περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 24 – 53. Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες της Pharmex να δείχνουν μαχητικότητα, να βγάζουν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά ταυτόχρονα να δείχνουν σιγά-σιγά σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα η Costamare να συνεχίσει να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αργυράκης Α. 19 (2) και Παπάζογλου Α. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δενδρινός Ε. με 18 (3) και Μακρής Ι. με 17 πόντους αντίστοιχα.