13/02/2023 20:30 Commercial League B 22/23 3 40'

Plantelt1011111042
Intralot6771434

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της Intralot, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται γίνεται στο τελικό 42-34.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη για να καταφέρουν  να δυσκολέψουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα κάτι το οποίο όμως δεν βοήθησε ιδιαίτερα στην παραγωγικότητά τους αφού στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 4-3. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία τών παικτών της Intralot, σε άμυνα και επίθεση και διεύρυναν έστω και λίγο το προβάδισμά τους σε 10-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και εχοντας εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στους 13 πόντους στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας, άλλαξαν την άμυνα τους σε man του man κάτι το οποίο άλλαξε τις ισορροπίες αφού κράτησαν το επιθετικό τους στο μηδέν και τους επέτρεψε να έχουν σερί 8 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφάνισαν καλύτερη εικόνα κυρίως επιθετικά κάτι που τους επέτρεψε να μειώσουν τη διαφορά στο 26-20 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως δεν κατάφερα να κρατήσουν τα ίδια επίπεδα επιθετικής παραγωγικότητας. Συγκεκριμένα έμειναν στο μηδέν και όπως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο δέχτηκαν ένα νέο σερί, 6 πόντων αυτή τη φορά που τους έφερε πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 32-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα οι παίκτες της Intralot, έπαιζαν ψύχραιμα και μυαλωμένα και βήμα βήμα ροκάνισαν τη διαφορά καταφέρνοντας στο 35ο λεπτό του αγώνα να έχουν κατεβάσει τη διαφορά στους πολλά υποσχόμενος 5 πόντους (34-29). Στα τελευταία κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν και να φέρουν τη διαφορά στους 3 αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι προσπάθειές τους απέβησαν άκαρπες και έτσι περιορίστηκαν στο κίτρινο φύλλο αγώνα.