Team1234OTT
Pleiades Shipping Agents30161410373
Novibet221520131383

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ των PLEIADES και της NOVIBET, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην Παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 83.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς παίζοντας παράλληλα καθαρές άμυνες και έχοντας καλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 12 – 12 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε σε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και ελεύθερο μπάσκετ και από τις δύο πλευρές, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και με κλέψιμο και buzzer beater τρίποντο του Δεκαβάλα Ο. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 30 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Pleiades με καλάθι του Ζαλμά Σ. πήραν προβάδισμα 10 πόντων, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει, η Novibet να αρχίζει να βασίζεται σε στατικά σουτ 3 πόντων του Τζαννή Θ. αλλά κυριαρχώντας στα επιθετικά ριμπάουντ (με πρωταγωνιστές τους Καλογιάννη Μ. και Κατσιώρη Κ.) είχε πολλές 2ες επιθέσεις και μείωσε σε 6 πόντους με το σκορ να είναι 35 – 24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι με πολύ καλό οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι του Ζαλμά Σ. ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών και με assist του Λασκαρίδη Ο. και τρίποντο του Αλεξίου Κ. ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37 – 46.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή η Novibet με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Καλογιάννη Μ. και αμέσως μετά με τρίποντο του Τζαννή Θ. μείωσε σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ επιθέσεις, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να παίζουν καλό μπάσκετ και να διατηρούν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 52 – 46 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Novibet συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), τροφοδότησαν τους ψηλούς τους, βρήκαν λύσεις, μείωσαν εκ νέου σε μία κατοχή και με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο από τον Τζαννή Θ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 60 – 57.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις κάτι που συνέχισε να ευνοεί την ομάδα της Novibet, με τους αντιπάλους της να μην μπορούν να βρουν καθαρές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και είδαν τον Καλογιάννη Μ. να συνεχίζει να κυριαρχεί στην ρακέτα (αμυντικά και επιθετικά), οι άμυνες είχαν τον λόγο και το σκορ διαμορφώθηκε σε 62 – 59 στα πρώτα 4 λεπτά και με τρίποντο του Γρίβα Γ. σε 62 – 62 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλουν αργό τέμπο, βρήκαν λύσεις από isos του Τζαννή Θ. και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical, τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck και οι Pleiades με ένα μεγάλο τρίποντο του Δεκαβάλλα Ο. να ισοφαρίζουν σε 67 – 67 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Λασκαρίδη Ο. πήραν προβάδισμα 2 πόντων με 37” για λήξη και με βολή του ίδιου σε 70 – 67 με 23” και κατοχή για Novibet. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Τζαννής Θ. επιχείρησε και πάλι τρίποντο, αστόχησε αλλά ο Καλογιάννης Μ. πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με goal foul διαμόρφωσε το σκορ σε 70 – 70, με 15” και κατοχή για Pleiades στην οποία ο Σιδέρης Χ. βρήκε ελεύθερο τρίποντο στο οποίο όμως αστόχησε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού οι παίκτες της Novibet μπήκαν με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με τρίποντο του Γρίβα Γ. και αμέσως μετά με καλάθι του Τζαννή Θ. πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο λεπτό, με τους αντίπαλους τους να μην μπορούν να βρουν ρυθμό και παραγωγή επιθετικά, να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος και να βλέπουν την Novibet να παίρνει προβάδισμα 3+ κατοχών την οποία διατήρησε έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζαλμάς Σ. με 24 (3) και Λασκαρίδης Ο. με 15, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τζαννής Θ. με 37 (5) και Γρίβας Ι. με 19 (3) πόντους αντίστοιχα.