57 - 48

28/03/2018 19:30 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls1916111157
Generali1006082448

Συνεχίστηκε η εξαιρετική πορεία των Raging Bulls το βράδυ της Τετάρτης 28/03 στο κλειστό της Λεοντείου. Οι γηπεδούχοι παίζοντας παρά πολύ έξυπνα επέβαλλαν τον ρυθμό τους σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησαν σε κανένα σημείο την ομάδα της Generali να κάνει την ανατροπή.

Ο αγώνας ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν κάποια διαφορά ασφαλείας. Βέβαια καμία δεν το κατέφερε για τα πρώτα 8 λεπτά μιας και πότε οι παίχτες των Raging Bulls και πότε οι παίχτες της Generali κατάφερναν και έφερναν το ματς σχεδόν στα ίσα. Για τους γηπεδούχους σε αυτήν την περίοδο πολύ σημαντικό ρόλο είχε τόσο ο Καρλής όσο και ο Κολλέρης ενώ για την ομάδα των φιλοξενούμενων η βασική επιθετική αιχμή ήταν μόνο ο Δήμου. Στο τελείωμα όμως της περιόδου οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα και κατάφεραν με την λήξη του δεκαλέπτου να πάρουν μια διαφορά 9 πόντων , γεγονός που θα τους βοηθούσε σημαντικά στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες των Raging Bulls έχτισαν πάνω σε αυτό που είχαν καταφέρει πιο πριν και με καλή άμυνα ζώνης εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους, πήραν ενέργεια από αυτό στην επίθεση και έτσι η διαφορά να αυξήθηκε σημαντικά. Ο Καρλής με τον Κολλέρη συνέχισαν να πρωταγωνιστούν επιθετικά αλλά σε αυτό το σημείο επίσης σημαντική ήταν και η συμβολή του Κωνσταντάτου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν την μπάλα, βρήκαν παρά πολλές φορές το αδύνατο σημείο της αντίπαλης άμυνας αλλά δυστυχώς για εκείνους η αστοχία στο τελείωμα ήταν παρά πολύ συχνή με αποτελέσμα το σωστό διάβασμα του παιχνιδιού των αντιπάλων να μην αποτυπώνεται στο σκορ. Έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με σκορ 35 – 16.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι και των 2 ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι εγκλωβισμένοι στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους και αυτό φαίνεται χαρακτηριστικά από το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου που ήταν 11 – 8. Βέβαια πολύ σημαντικό στις λάθος επιλογές  στην επίθεση τους, έπαιξε και ο εκνευρισμός όλης της ομάδας από τις διαιτητικές αποφάσεις, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να διευρύνει την διαφορά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη περίπου στα μισά της περιόδου δυστυχώς είδαν έναν από τους καλύτερους παίχτες τους , τον Γιαννόπουλου, να αποχωρεί από το γήπεδο λόγω τραυματισμού στον ώμο. Βέβαια δεν τους επηρέασε ιδιαίτερα μιας και στο σφύριγμα της λήξης της περιόδου η ομάδα τους διατηρούσε το προβάδισμα με σκορ 46 – 24.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες της Generali έκαναν μια αξιέπαινη προσπάθεια για την ανατροπή. Πίεσαν εξαιρετικά στην άμυνα, εγκλώβισαν τα ατού των αντιπάλων τους και έτσι σιγά σιγά επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό. Δημητρίου, Σφυρής και Βαγιάς στην επίθεση έκοβαν και έραβαν με αποτέλεσμα περίπου στο 35ο λεπτό η διαφορά να πέσει στους 8 πόντους! Σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Γιεραπετρίτης εξαιτίας του αντιαθλητικό φάουλ αλλά και της τεχνικής ποινής που χρεώθηκε, συνέχισαν με 4 όμως εν τελεί οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 57 – 48 χάρις την πολύ συμβολή του Καρλή.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καρλής με 20 πόντους, ενώ για την ομάδα της Generali βοήθησε σημαντικά ο Δήμου που πέτυχε 12.

Διαιτητές : Χρηστίδης, Γκανής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γεραπετρήτης Γιώργος (Παίχτης Raging Bulls) :
“Ηταν ενα παιχνιδι που ξεκινησε ευκολα για εμας, πηραμε αμεσα διαφορα η οποια εφτασε και στους 20 ποντους, ειχαμε την ατυχια να τραυματιστει ενας συμπαιχτης μας στην τριτη περιοδο και να μεινουμε 5 παιχτες και εν συνεχεια με την αποβολη μου να μεινουμε 4 παιχτες, ωστοσο, δειξαμε ψυχραιμια και διαχειριστηκαμε τις καταστασεις ωστε να φτασουμε στην νικη. Υπηρξαν καποιες παρεξηγησεις και κατα τον αγωνα και κατοπιν με τους αντιπαλους μας, τα συζητησαμε, τα λυσαμε και καθε διαφωνια εμεινε μεσα στις 4 γραμμες του γηπεδου καθως αυτο που μας ενωνει ειναι οτι βρισκουμε χρονο μεσα στις δυσκολιες της εποχης και της καθημερινοτητας μας για αυτο που αγαπαμε και μας ξεκουραζει, το μπασκετ. Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους”.

Καλο Πασχα σε ολους και στις οικογενειες σας παιδια.

Βαγιάς Βασίλειος (Παίχτης Generali) : “Πολύ κακό ματς για μας. Χάσαμε. Πολλά παράπονα από την διαιτησία. Άλλο ένα ματς άμα κερδίσουμε να μπούμε στα play off να μπούμε 8οι, να πάμε να παίξουμε άλλα 2 παιχνίδια, να τελειώσει η χρονιά.