55 - 44

11/03/2023 19:00 Commercial League C 22/23 6 40'

Real Consulting SA98172155
Lavipharm12916744

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της Lavipharm, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφωνεται στο τελικό 55-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενω οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ό ρυθμ’ος ήταν γρήγορος με τις ομάδες να παίζουν οργανωμένα. Το σκηνικό αυτό όμως δεν ευνόησε καμία από τις 2 επιθέσεις δεδομένου ότι στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 4 πόντους. Στη συνέχεια οι παίκτες της Lavipharm με όπλο τις καλές συνεργασίες κατάφεραν να αποσπαστούν απο τους αντιπάλους τους και να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 9-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 2 λεπτά χωρίς καλάθι οι αντίπαλοί τους δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 12-14. Στο υπόλοιπο τα πολλά φάουλ τα οποία έκαναν και οι 2 ομάδες ουσιαστικά κράτησαν τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές (17-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίζονται αναδιοργανωμένοι και πέτυχαν την ανατροπή καθώς στο 25ο λεπτό του αγώνα βρίσκονταν μπροστά με σκορ 23-21. Στην πορεία τα πολλά φάουλ επικράτησαν στον αγώνα με τους παίκτες της Real Consulting na κυνηγούν στο σκορ και να βρίσκονται σε απόσταση βολής από τους αντιπάλους τους στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (34-37).

Τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου κάνουν την ανατροπή και βρίσκονται μπροστά με 39-37 μόνο σε ενάμιση λεπτό από την έναρξη του. Οι παίκτες της Lavipharm από την πλευρά τους αδυνατούσαν να δείξουν μια αντίδραση και έτσι με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν πίσω στο -6. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και οι 2 ομάδες έδειχναν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Η γηπεδούχους όμως ήταν η ομάδα η οποία είχε και τον τρόπο και έτσι κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με μια διαφορά πολύ μεγαλύτερη από την συνολική εικόνα του αγώνα.

ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ ΧΡ. (ΠΑΙΚΤΗΣ REAL CONSULTING SA)