66 - 65

23/01/2018 19:15 Super League A 17/18 40'

Rougixtres1411261566
Δ.Σ. Πειραιά1417102465

Ένα πραγματικό derby διεξήχθει το βράδυ της Τρίτης 23/01 στο κλειστό του Περιστεριού ανάμεσα στους ROUGIXTRES και την ομάδα του Δ.Σ.Π και βρήκε νικητές  στο τέλος τους γηπεδούχους με 66 – 65.  Με την νίκη τους αυτή παρέμειναν στην 1η 4αδα και κοιτάνε με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με ένα τρίποντο του Ζαλμά που μπήκε αρκετά ζεστός και βοηθούσε την ομάδα του τόσο στην οργάνωση του παιχνιδιού της αλλά και στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και εκείνοι αρκετά συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και με ένα γρήγορο σερί 0 – 9 ξέφυγαν με 3 – 9 με τον Νινόπουλο και τον Γκιουλιστάνη να είναι οι επιθετικές αιχμές της ομάδας τους. Ο Τζαβάρας με τον Ζαλμά όμως από τους ROUGIXTRES δεν έμειναν απαθείς σε αυτήν την αντεπίθεση των αντιπάλων τους και με δικές τους ενέργειες κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα αρχικά κάνοντας το 10 – 10 και στο τέλος του δεκαλέπτου το 14 – 14.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Δ.Σ.Π μπήκαν πάλι πιο φρέσκοι και αποφασισμένοι σε σχέση με τους γηπεδούχους. Το 14 – 14 του 1ου δεκαλέπτου έγινε πολύ γρήγορα 14 – 19 χάρις ένα 2ποντο από τον Μόσχο και ένα 3ποντο από τον Καρδαρά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα τρίποντο από τον Αλεξίου που έκανε το 17 – 19 όμως οι δικηγόροι κατάφεραν ξανά και αύξησαν την διαφορά με τον Γκιουλιστάνη διαμορφώνοντας την διαφορά στο +6 (17 – 23). Το ημίχρονο έφτανε προς το τέλος του και οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα το προβάδισμα σκορ χάρις την αρκετά πιεστική τους άμυνα (man to man) και τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές του Σκαρίμπα στο τέλος. Έτσι το σφύριγμα της λήξης του 1ου εικοσάλεπτο βρήκε την ομάδα του Δ.Σ.Π να προηγείται με 25 – 31.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με μοναδικό στόχο να γυρίσουν το παιχνίδι και να γίνουν εκείνοι οι κυρίαρχοι. Σημαντικός παράγοντας σε αυτήν την αλλαγή ήταν η άμυνα man to man που έπαιξαν σε εκείνο το σημείο αφού κατάφεραν και κράτησαν για αρκετό χρόνο την αντίπαλη ομάδα κάτω από τους 10 πόντους. Επιθετικά ο Τζαβάρας έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα στην περίοδο για την ομάδα του αφού πέτυχε 2 τρίποντα και 1 δίποντο με αποτέλεσμα η διαφορά αμέσως να εξανεμιστεί. Οι ROUGIXTRES δεν έμεινα εκεί, αλλά εκμεταλλεύτηκαν το momentum συνεχίζοντας να πιέζουν τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ο Τζαβάρας δεν σταμάτησε να πυροβολεί την αντίπαλη άμυνα και έτσι το τελείωμα της περιόδου βρήκε την ομάδα του να προηγείται με 51 – 41!

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π δεν τα παράτησαν και με καλή άμυνα ζώνης 2 – 3, ιδανική επιλογή του coach Παπαδάκη, άρχισαν να μαζεύουν την διαφορά με την βοήθεια του Σκαρίμπα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξανανοίξουν την διαφορά και το κατάφεραν προσωρινά με την βοήθεια του Αλεξίου και του Βελλή που έκαναν το 60 – 51. Οι δικηγόροι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Η άμυνα ξαναέγινε πολύ πιεστική, ενώ επιθετικά βρήκαν τις αδυναμίες των αντιπάλων τους και αφού έφεραν το ματς ξανά στα ίσα (61 – 61), πέρασαν και μπροστά με 61 – 65 ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα. Σε κοινό όμως το σημείο μίλησε το καθαρό μυαλό του Κοντογιάννη και του Τζαβάρα που με το τρίποντο του πρώτου και το δίποντο του δεύτερου οι ROUGIXTRES κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 66 – 65.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Ζαλμάς με 25 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ για την ομάδα του Δ.Σ.Π φανταστικός  ήταν ο Σκαρίμπας με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ραχιώτης , Τσόλη.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καραδεμήτρος Δημήτρης (Παίχτης ROUGIXTRES) :“Ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι σήμερα, αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι κι έστω κι αν στο τέλος χάσαμε πολλά εύκολα σουτ, τελικά καταφέραμε και κερδίσαμε. Ευχαριστώ.”

Μύριλλος Νικόλαος (Παίχτης Δ.Σ.Π) : “Προσπαθήσαμε, καλό ματς. Το χάσαμε στο τέλος λίγο στην άμυνα. Οι βολές δεν έκριναν το παιχνίδι. Ο Βασίλης ήταν λίγο άστοχος , αλλά είχαμε κι άλλες ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Νομίζω χάθηκε από την άμυνα γιατί είχαμε και 3 και 4 ριμπάουντ να πάρουμε και τα χάσαμε όλα , χάσανε κι αυτοί βολές , χάσαμε εμείς τα ριμπάουντ και ο πιο εύστοχος κέρδισε. “