20/02/2018 20:30 Super League A 17/18 40'

Team1234OTT
Rougixtres13722131873
Cosmote e-Value101612171267

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των ROUGIXTRES και της COSMOTE E-VALUE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι γηπεδούχοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς αλλά οι παίκτες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 2 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν περισσότερες σετ επιθέσεις, οι παίκτες και από τις δύο ομάδες λύθηκαν επιθετικά και βελτίωσαν τα ποσοστά τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι ROUGIXTRES πίεσαν το τέμπο με πολλές επιθέσεις στο transition σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι και πάλι με μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά και τρίποντο του Αλεξίου Ι. πέρασαν μπροστά με 17 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες κυριάρχησαν και τα ποσοστά έπεσαν όμως στα τελευταία 2 λεπτά η E-Value και πάλι με πολύ καλή παραγωγή από assist πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 26.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των 2 ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και να δείχνουν μαχητικότητα αμυντικά αλλά παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά άνω των 2 κατοχών με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί σε 53 – 53 με 1′ και 55 – 53 με 22” και κατοχή για E-Value. Στην τελευταία κατοχή του αγώνα παρόλα αυτά ο Γεωργακόπουλος Π. κατάφερε να ισοφαρίσει σε 55 – 55 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια σε κάθε φάση και να πάνε neck and neck με τους ROUGIXTRES να καταφέρουν να πάρουν προβάδισμα 2 πόντων με 7” αλλά η E-Value με coast to coast και καλάθι του Αλεξίου Ι. οδήγησε το παιχνίδι σε 2η Παράταση. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν σαφώς περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους και με πρωταγωνιστή τον Ζαλμά Σ. πήραν από νωρίς προβάδισμα 2 κατοχών την οποία και διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Διαιτητές: Ναστούλης, Τσώλη