06/02/2018 20:00 Super League A 17/18 07/02/2018 40'

Rougixtres2417101162
Loreal2321112277

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Το ρόζ φύλλο αγώνα πήρε χτές στο κλείστό του Enersize η ομάδα της Loreal απέναντι στους μαχητικούς Rougixtres με 62-77. Η διαφορά των 15 πόντων βέβαια είναι πλασματική με τους γηπεδούχους να μένουν απο δυνάμεις σε έναν ακόμα αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το τέλος του δεκαλέτπου. Η πρωτοπόρος της Super League A Loreal έκανε το παιχνίδι της πηγαίνοντας σε σετ επιθέσεις και στοχεύοντας τους ψηλούς στη ρακέτα. Οι Rougixtres σφυροκοπούσαν την αντίπαλη άμυνα έχοντας εκπληκτικά ποσοστά έξω απο τα 6,75μ. με τους Τζαβάρα και Αλεξίου να πετυχαίνουν συνολικά 5 τρίποντα και τον Ζαλμά να είναι για μια ακόμα φορά εντυπωσιακός έχοντας 4/4δ και 2/2β. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Loreal προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία της στην ρακέτα όμως η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων τους έβαλε δύσκολα. Παρ΄ όλα αυτά η Loreal έβρισκε λύσεις απο τα 6,75μ με τους Πολυχρονίδη και Δασκαλάκη να εκτελούν με την πρώτη ευκαιρία. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά ,οι Rougixtres κατάφερναν να κρατάνε επαφή με το σκορ κυρίως με τα τρίποντα του Τζαβάρα και τις διεισδύσεις του Ζαλμά. Έτσι παίζοντας επιθετικό μπάσκετ και οι δύο το ημίχρονο έκλεισε με το χορταστικό 41-44.

Στην επανάληψη η Loreal μπήκε για να καθαρίσει το παιχνίδι παίζοντας υπομονετικά στην επίθεση και έχοντας καλό transition στην άμυνα. Παρά την αστοχία απο τα 6,75μ οι φιλοξενούμενοι πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ  και είχαν δεύτερες ευκαιρίες. Οι Rougixtres προσπάθησαν στην άμυνα περιορίζοντας τον Αξαμπανόπουλο με double team, στην επίθεση όμως σαν να έμειναν απο δυνάμεις και δεν κατάφεραν και πολλά πετυχαίνοντας μόλις 10 πόντους σε δέκα λεπτά. Κατάφεραν όμως να μείνουν κοντά στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο υπολοιπόμενοι για 3 πόντους 51-54.

Το  τελευταίο δεκάλεπτο όμως ήταν κακό επιθετικά για τους γηπεδούχους που βραχυκύκλωσαν μένοντας τα 4 πρώτα λεπτά χωρίς σκόρ. Στον αντίποδα η Loreal πετυχαίνοντας 4 τρίποντα στα τελευταία 5 λεπτά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης απέναντι στους κατά τα άλλα μαχητικούς Rougixtres νικώντας 62-77.

Για τη Loreal ξεχώισαν οι Αξαμπανόπουλος  με 17π. 14ρ. και οι Πολυχρονίδης, Γεωργούλας με 22π. Και 13π. αντίστοιχα. Για τους Rougixtres καλύτεροι ήταν ο Ζαλμάς με 13π. 2ασ 7ρ. και ο Τζαβάρας με 26π.

Διαιτητές αγώνα: Μαρτινάκος, Ναστούλης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών

Ήταν ένα δύκολο παιχνίδι για εμάς, στο πρώτο ημίχρονο δεχτήκαμε πάρα πολλούς πόντους. Στην επανάληψη όμως πιέσαμε λίγο παραπάνω στην άμυνα, οι αντίπαλοι ήταν μόλις έξι οπότε κουράστηκαν και έτσι κερδίσαμε.