09/11/2022 19:00 Shipping League B 22/23 2 40'

Sea Pioneer384520
Spring Marine812151550

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Sea Pioneer και της Spring Marine οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 20-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Σε αυτό το κομμάτι οι ομάδες πήραν υψηλό βαθμό αφού τα κλεψίματα που κατάφερναν μετατρέπονταν σε άστοχες επιθέσεις  και το σκορ ήταν 3-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες εξακολούθησαν να κάνουν λάθη και να βγάζουν βιαστικές, άστοχες επιθέσεις που κρατούσαν το σκορ χαμηλά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 3-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στα επιθετικά ρίμπαουντ για το σκοράρισμα τους και ανέβασαν έστω και κατά ένα καλάθι τη διαφορά και το σκορ ήταν 7-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο με τους γηπεδούχους να κάνουν λάθη στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να το εκμεταλλευτούν με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 11-20

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της Sea Pioneer ξεκίνησαν με καλάθι δείγμα της διάθεσης να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά συνέχισαν να αντιμετωπίζουν τα ίδια επιθετικά προβλήματα βλέποντας τελικά να απομακρύνονται   και το σκορ ήταν  13-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε τους 20 πόντους σε ένα διάστημα που οι ομάδες είχαν μείνει στο 0 για περίπου 2 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειχναν αδυναμία να ολοκληρώσουν τις επιθέσεις τους λόγω των κλεψιμάτων που δέχονταν και το σκορ ήταν 18-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι από τη πλευρά συνέχιζαν να παίζουν με τον ίδιο ρυθμό θέλοντας να απολαύσουν το υπόλοιπο του αγώνα και τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 20-50.