66 - 29

24/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Spring Marine185222166
Lavipharm12103429

Στο αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Spring Marine και της Lavipharm, οι γηπεδούχοι  απειλήθηκαν μόνο για ένα ημίχρονο και κατάφεραν να  κατακτήσουν την πρόκριση με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο που τους χάρισε τη νίκη με σκορ 66-29.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιξαν άμυνα man to man ενώ αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με την Spring Marine να καταφέρνει να είναι πολύ καλή στην επίθεση χάρη στο καλό passing game και τα τελειώματα της που της επέτρεψαν στα πρώτα 5 λεπτά να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 12-8. Στην συνέχεια, οι παίκτες και των 2 ομάδων συνέχιζαν να είναι πολύ καλές στην επίθεση και να πληγώνουν με επιτυχία το αντίπαλο καλάθι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το σκηνικό άλλαξε με τις ομάδες να δίνουν το βάρος στην άμυνά τους κάτι πoυ είχε άμεσο αντίκτυπο στην παραγωγικότητα  των ομάδων που ήταν ανίκανες να σημειώσουν σκορ και έτσι στα μισά της περιόδου οι παίκτες της lavipharm  ήταν οι μόνοι που είχαν σκοράρει και αυτό ήταν μόνο ένα καλάθι. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια διάθεση να πιέζουν τους παίχτες της Spring Marine, σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να κυριαρχήσουν μην επιτρέποντας τους να βρουν τα ελεύθερα σουτ  και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (23-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Lavipharm εμφανίστηκαν μεταλλαγμένοι προς το χειρότερο κάνοντας λάθη και επιτρέποντας στους παίκτες της Spring Marine μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα  να έχουν σερί 10 αναπάντητων πόντων. Στη συνέχεια, παίκτες των γηπεδούχων έχοντας  μεγάλη ψυχολογική ένεση συνέχισαν να εμφανίζονται πολύ καλοί στο παρκέ και να κατακτούν ουσιαστικά την πρόκριση από πολύ νωρίς, αφού δεν άφησε περιθώρια στους παίκτες της Lavipharm να βγάλουν τις επιθετικές τους αρετές. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +20 (45-25)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με τις ομάδες να μην έχουν κάτι ιδιαίτερο να διεκδικήσουν οι παίκτες της Spring Marine, έπαιζαν απελευθερωμένα και με γρήγορο ρυθμό συνέχιζαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα, το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 58-25. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Lavipharm έχοντας αποδεχτεί την ήττα τους δεν έκαναν κάποιο απαντητικό σερί και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια άνετη νίκη.