29 - 28

17/07/2023 20:00 Summer League 22/23 3 40'

Stanley6661129
Cepal4912228

Στον αγώνα μεταξύ της Stanley Hotel  και της Cepal Hellas οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 29-28.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν άργος και σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε την επιθετική λειτουργία των ομάδων η όποια στο κομμάτι της εκτέλεσης ήταν πολύ κακή. Χαρακτηριστικά το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 1-0. Στη συνέχεια, τα επιθετικά τους ζητήματα λύθηκαν με τους γηπεδούχους να σημειώνουν νέο σερί 6 πόντων και να δέχονται ένα αντίστοιχο 4 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες να προσπαθούν αλλά οι εκτελέσεις τους ήταν άστοχες. Έτσι μέχρι τα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο στους 4 πόντους. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Cepal Hellas βρίσκοντας καλύτερες απόπειρες για να κάνουν την ανατροπή, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 12-13 μπροστά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cepal Hellas, κατάφεραν να δείχνουν πολύ καλύτερη εικόνα και έχοντας κάλή κυκλοφορία της μπάλας όπως και εκτελέσεις, είχαν ένα σερί 8 πόντων το οποίο διαμόρφωσε το 13-21 στο 25o λεπτό του αγώνα. Η απάντηση της Stanley Hotel ήταν να ασκήσει πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο το οποίο περιόρισε την αντίπαλη επιθετικότητα και ταυτόχρονα τους έδωσε ψυχολογική ώθηση για να γίνουν ξανά απειλητικοί. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να λήξει με σκορ 18-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν εντελώς αποδιοργανωμένoi και δεν κατάφεραν να σκοράρουν καθόλου στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου. Αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να κατεβάσουν τη διαφορά στο 22-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, ο αγώνας είχε γίνει θρίλερ με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το μομέντουμ τους και να βρίσκουν σημαντικό σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα για αυτούς μπήκε 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με ένα καλάθι 2 πόντων του Φιλιππόπουλου Κ. το οποίο τους έδωσε τη νίκη.

ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ Κ. (ΑΡΧΗΓΟΣ THE STANLEY HOTEL)