08/02/2016 22:00 League B2 15/16 40'

Kaizen Gaming142192367
Δ.Σ. Πειραιά612121646

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της STOIXIMAN και του ΔΣΠ (οποίος αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες. Στην πορεία της περιόδου η ΔΣΠ κόλλησε επιθετικά, σε αντίθεση με τη Stoiximan η οποία άρχισε σιγά-σιγά να βγάζει ενέργεια και να βρίσκει ρυθμό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν καλό spacing και κυκλοφορία της μπάλας και να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 22 – 12. Στο δεύτερο μισό ο Γκουλιστάνης Κ. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά τον ΔΣΠ, αλλά και πάλι οι αντίπαλοι συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό και καθαρό μυαλό μπροστά, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 35-18.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ενέργεια, να έχουν σαφώς περισσότερες επιθετικές λύσεις, αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι να μην το βάζουν κάτω, να δείχνουν μαχητικότητα, να βγάζουν ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44 – 30. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στον τρόπο παιχνιδιού με τον ΔΣΠ να δείχνει σημάδια κόπωσης, την Stoiximan να παραμένει σοβαρή και συγκεντρωμένη, να διατηρεί προβάδισμα + 10 πόντων και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης Γ. με 18 και Χριστόπουλος Α. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκουλιστάνης Κ. με 25 και Καρδαράς Λ. με 11 πόντους αντίστοιχα.