STOIXIMAN – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

06/03/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Ένα πολύ σπουδαίο ματς διεξήχθει το βράδυ της Τρίτης 06/03 στο κλειστό του Ψυχικού ανάμεσα σε 2 από τις κορυφαίες ομάδες της Elite A κατηγορίας. Η ομάδα των Ελ. Πετρελαίων αντιμετώπισε την ομάδα της Stoiximan με τους πρώτους να καταφέρνουν να παίρνουν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 56 – 63 και έτσι να πιάνουν στην κορυφή την επίσης πολύ ποιοτική ομάδα της Eurobank.

Ο αγώνας ξεκίνησε και οι φιλοξενούμενοι φανερά πιο συγκεντρωμένοι προσπάθησαν με τον ρυθμό τους να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ. Αρχικά 3 πόντοι του αρχηγού και ένα τρίποντο του Μαρκάκη και το σκορ έγινε 0 – 6. Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο μουδιασμένα στο ματς με την άμυνα ζώνης που επέλεξαν αρχικά έδωσαν αρκετούς χώρους στους αντιπάλους τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίχτες των Ελ. Πετρελαίων και με ένα τρίποντο του Κατζέλη το σκορ έγινε 3 – 9. Οι οδηγίες του coach Ξηνταβελώνη σε εκείνο το σημείο βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι των γηπεδούχων όπου με ένα εύστοχο τρίποντο του Τζανή ξεκίνησε η αντεπίθεση. Ο χρόνος κυλούσε και οι ομάδες ήταν σχετικά κοντά μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10 – 17.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του coach Καλαφατάκη συνέχισαν όπως ξεκίνησαν τον αγώνα. Εξαιρετικό man to man που δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, ενώ επιθετικά μπήκαν στην εξίσωση και άλλοι παίχτες με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίγει σημαντικά. Καρβέλας και Κουτούζης βοήθησαν πετυχαίνοντας τους 12 από τους 21 πόντους της ομάδας τους αλλά εξίσου σημαντική συμβολή στη βελτίωση του παιχνιδιού τους έπαιξε και η εξαιρετική οργάνωση από τον Μαρκάκη. Οι παίχτες της Stoiximan από την άλλη δεν μπορούσαν να περιορίσουν καθόλου το παιχνίδι των αντιπάλων τους, ενώ επιθετικά οι μόνοι που βοηθούσαν ήταν ο Λαουλάκος και ο Δασκαλάκης. Έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με το σκορ να είναι 27 – 38.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι κάπου άρχισαν να κουράζονται και αναγκάστηκαν να κατεβάσουν ταχύτητα αλλά παρ´ όλα αυτά δεν κινδύνεψαν να χάσουν το προβάδισμα. Ο Μαρκάκης συνέχισε να οργανώνει και σε αυτό σημείο ιδανικά την ομάδα του μοιράζοντας το παιχνίδι, ξεκουράζοντας τόσο τον Κουτούζη όσο και τον Κατζέλη που είχαν πρωταγωνιστήσει στο προηγούμενο διάστημα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ενώ δεν ξεκίνησαν πολύ καλά ούτε το 3ο δεκάλεπτο, σιγά σιγά , αφού γύρισαν σε man to man, έριξαν την διαφορά σταθερά κάτω από τους 10 πόντους και αυτό χάρις την πολύ καλή εμφάνιση του Πιάλογλου. Έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 44 – 50 υπέρ της ομάδας των Ελ. Πετρελαίων.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι παίχτες της Stoiximan μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι για όλα. Ειδικά στα πρώτα λεπτά η άμυνα τους ήταν αυτή που τους έδωσε επιπλέον ενέργεια και έτσι με ένα γρήγορο δίποντο του Πιάλογλου και ένα τρίποντο του Παυλιά το ματς έγινε derby (49 – 52). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι κάπου έχασαν την συγκέντρωση τους και είχαν αρκετές χαμένες επιθέσεις. Την λύση όμως για ακόμα μια φορά την έδωσε ο Κουτούζης που με έναν εύστοχο σουτ 3ων πόντων έκανε το 51 – 58 και έδωσε μια πολύ σημαντική ανάσα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο μετα την υπερπροσπάθεια κάπου παρέδωσαν τα όπλα και κατάλαβαν πως δεν θα γύριζε  το παιχνίδι. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα των Ελ. Πετρελαίων να φεύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό που της δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.

Για τους νικητές σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κατζέλης με 18 πόντους και ο Μαρκάκης με 15 και 8 ριμπάουντ. Γαι τους γηπεδούχους βοήθησε σημαντικά τόσο ο Πιάλογλου με 15, αλλά και ο Τζανής με 14.

Διαιτητές : Ζιώγας, Μελισσάρης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κατζέλης Βασίλης (Παίχτης Ελ. Πετρελαίων) : “Συγχαρητήρια στα παιδιά, σε όλη την ομάδα. Συνεχίζουμε το σερί μας. Δείξαμε πως όταν είμαστε όλοι παρά μια απώλεια που είχαμε, είμαστε ανίκητοι μέσα στο γήπεδο. Πάμε για την πρωτιά, όλα για όλα για το ματς με την EUROBANK. Συγχαρητήρια στα παιδιά , Stoiximan πολύ καλό παιχνίδι. Ευχαριστώ.”

Δασκαλάκης Γιώργος (Παίχτης Stoiximan) : “Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Τα ΕΛ.ΠΕ μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά σταθερά πάνω από 10 πόντους στο Α ημίχρονο. Εμείς ξυπνήσαμε στο β ημίχρονο, φτάσαμε μέχρι τους 4 πόντους την διαφορά, αλλά δεν βρήκαμε λύση στις κρίσιμες στιγμές. Συγχαρητήρια στα παιδιά, μια δίκαιη νίκη. Συνεχίζουμε στα play off τώρα όλοι, ελπίζω να σταματήσουμε το αρνητικό σερί που έχουμε χτίσει στα play off. Καλή συνέχεια σε όλους.”