STOIXIMAN – ΟΛ. ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ

27/04/2017 21:30 League B2 16/17 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και της ΟΛ. ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και διστακτικές στις τελικές επιλογές τους, επιλέγοντας αποκλειστικά οργανωμένες επιθέσεις και έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 1 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ αλλά να συνεχίζουν να μην έχουν συγκέντρωση στις τελικές προσοπάθειες τους και είχαν πολλά αβίαστα λάθη μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι παίκτες άρχισαν να λύνονται επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι άσκησαν full press με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς, βρήκαν ρυθμό κάνοντας ένα run 8 – 0 και πήραν προβάδισμα 10 πόντων με το σκορ να είναι 19 – 9 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να συνεχίζουν να μην αντιδρούν καλά στο press, να δυσκολεύονται να κατεβάσουν την μπάλα και βασιζόμενοι σε μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ διατήρησαν χαμηλά ποσοστά, βλέποντας τους αντιπάλους τους με 2 σερί τρίποντα του Κοντού Α. να παίρνουν προβάδισμα 15+ πόντων και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39 – 13.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να κερδίζουν το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου, τους παίκτες της Stoiximan να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοντός Α. με 16 (3) και Λάσκαρης Ι. με 11 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μεγαλοοικονόμου Ι. με 12 και Γιοβάνης Α. με 5 πόντους αντίστοιχα.