11/01/2018 21:30 Commercial League 17/18 40'

Kaizen Gaming 21016191257
ΣΙ ΠΙ2417161168

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις με καλές τελικές επιλογές καθώς και ποσοστά, αλλά η ΣΙ ΠΙ μετά τα πρώτα 2 λεπτά με αιχμή τον Δαλμυρά Κ. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 4 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι είχαν καλό ρυθμό και παραγωγή από assist και κλεψίματα παίρνοντας διαφορά 10+ πόντων και με assist του Δαλμυρά Κ. και τρίποντο του Καμαράτου Ι. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 10 – 24.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την ΣΙ ΠΙ να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, την STOIXIMAN να μένει χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά άλλα στην πορεία άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς και βρήκε λύσεις χωρίς όμως να καταφέρει να βρει ρυθμό και απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με το σκορ να είναι 16 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 τρίποντα από τους Μητσογιάννη Γ. και Κοντού Α. ξεκόλλησαν επιθετικά ενώ παράλληλα πίεσαν και για αιφνιδιασμούς αλλά αμυντικά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Δαλμυρά Κ. οποίος με διαδοχικά καλάθια βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα ακόμα run και να κλείσει το ημίχρονο με σκόρ 26 – 41.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή η STOIXIMAN γύρισε σε ζώνη 2 – 3 και οι παίκτες της μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βγάζοντας άμυνες, μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστές τους Πατρίκιο Γ. και Κοντό Α. ενώ παράλληλα βελτίωσαν και τις επιλογές τους απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και με καλή παραγωγή από assist αργά αλλά σταθερά μείωσαν την διαφορά στους 9 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά. Στηn συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ άρχισαν να αντιδρούν, σταματώντας το run των αντιπάλων και ξαναπήραν διψήφιο προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 57.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι άμυνες και από τις δύο ομάδες από την αρχή ήταν καλές και είχαν τον πρώτο λόγο, το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν τελικά από αυτό και με 2 καλάθια σε αιφνιδιασμούς ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους όμως και οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν μειώνοντας ελαφρώς με το σκορ να είναι 51 – 63 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, επιλέγοντας σετ κυρίως επιθέσεις με τους παίκτες της STOIXIMAN να μην αφήνουν το παιχνίδι και με κλέψιμο και καλάθι του Πατρικίου Γ. μείωσαν σε 57 – 65 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν καθαρό μυαλό, τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατρίκιος Γ. με 18 και Κοντός Α. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δαλμυράς Κ. με 34 (3) και Μουσταφέρης Β. με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κοτσώνης, Παυλόπουλος