STOIXIMAN 2 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

12/12/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 37.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία η STOIXIMAN άρχισε να ανεβάζει το τέμπο, με τα ποσοστά να είναι όμως χαμηλά και το σκορ 4 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι το παιχνίδι σε αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις και να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες αλλά συνέχισαν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές, οι γηπεδούχοι όμως πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 10 – 3 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή η STOIXIMAN πίεσε για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, με τους αντιπάλους της να παρουσιάζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, βασιζόμενοι σε μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ αλλά τα ποσοστά παρέμειναν εξαιρετικά χαμηλά και από τους δύο με το σκορ 13 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις 2 ομάδες να είναι διστακτικές στο παρκέ και να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 10.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να συνεχίζουν να δέιχνουν διάθεση και μαχητικότητα, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της STOIXIMAN να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΟΝΤΟΣ Θ. με 18 (3) και ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ Γ. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Σ. με 16 (2) και ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Ι. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Δελδήμος