10/05/2018 21:30 Play Off Minor Commercial League 17/18 40'

Kaizen Gaming 2716101346
Onassis119121042

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN 2 και του ONASSIS GROUP, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση και επέλεξαν σετ επιθέσεις, με την STOIXIMAN να είναι ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων, τον ONASSIS να σημαδεύει το ζωγραφιστό των αντιπάλων και το σκορ να είναι 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Alcantara Χ. με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να περάσουν μπροστά, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης και η περόδος έκλεισε με σκορ 7 – 11. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες έπαιξαν καλό και ελεύθερο μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, να έχουν καλά ποσοστά και το ημίχρονο με buzzer beater τρίποντο της Απέργη Ν. έκλεισε με σκορ 23 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όμως η STOIXIMAN αργά αλλά σταθερά ανέβασε την διαφορά στις 3 κατοχές, με τους αντιπάλους της να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην κλειστή ζώνη, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου ο ONASSIS με 2 σερί τρίποντα του Πέππα Κ. μείωσε σε έναν πόντο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 33 – 32. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι άμυνες και πάλι κυριάρχησαν, με τους δύο αντιπάλους να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην πορεία τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά αλλά ο ONASSIS με πολλά επιθετικά ριμπάουντ και πρωταγωνιστή τον Σανούζι Τ. ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά με το σκορ όμως να είναι 38 – 36 με 5′, 41 – 36 με 3′ και 41 – 36 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά και πάλι είχαν δυσκολία να σκοράρουν και το σκορ διαμορφώιθηκε σε 41 – 38 με 50” και 41 – 39 με 33” και κατοχή για STOIXIMAN. Στα τελευταία 30” οι φιλοξενούμενοι άσκησαν press αλλά οι αντίπαλοι τους διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Ζώρης