30/11/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Team1234OTT
Kaizen Gaming 216415181770
Onassis81115191366

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα απίθανο παιχνίδι η ομάδα της STOIXIMAN πήρε σπουδαία νίκη με 70-66 επί της ομάδας του ONASSIS GROUP! Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το πρωτάθλημα μας, κρίθηκε στην 2η παράταση με τις δύο ομάδες να παραδίδουν μαθήματα μπασκετικού ήθους! Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τη STOIXIMAN να παίρνει τελικά τη νίκη χάρη στις περισσότερες επιλογές που είχε!

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η STOIXIMAN ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, εκμεταλλευόμενη και την αρχική  απουσία του Λαρόζα, πίεσε στην άμυνα της και με τον Κόντο να βρίσκει με διεισδύσεις το δρόμο προς το καλάθι πήρε κεφάλι στο σκορ (16-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως δύο τρίποντα τον Λαρόζα και Γιαννόπουλο μείωσαν γρήγορα τη διαφορά στο καλάθι (16-14), με τη STOIXIMAN να έχει έντονο επιθετικό πρόβλημα (μόλις 4 πόντους όλους από τον Δαγκωνάκη). Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο «φτωχό» 20-19!

Στο 2ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ανέβασαν την επιθετική τους απόδοση με αποτέλεσμα να ανέβει και το θέαμα! Με τους περιφερειακούς Γιαννόπουλο και Λαρόζα να σκοράρουν  για την ONASSIS GROUP και τον Καραγιαννίδη για τη STOIXIMAN να απαντάει (9 πόντους) το 3ο δεκάλεπτο κύλησε με τη STOIXIMAN να έχει ένα προβάδισμα μια κατοχής και την ONASSIS GROUP  να ισοφαρίζει (22-22, 25-25, 27-27) αλλά να μην μπορεί να προσπεράσει. Το επιμέρους 15-15 του δεκαλέπτου αποδεικνύει το πόσο κοντά ήταν οι ομάδες στο διάστημα αυτό.

Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου έφερε στο +2 την ομάδα του (37-39), η οποία όμως είχε χάσει με τραυματισμό τον Μητσόπουλο, ενώ και ο Λαζόγκας ήταν στον πάγκο με πρόβλημα στο πόδι. Παρόλα αυτά η ONASSIS GROUP μπόρεσε να πάρει ένα μίνι προβάδισμα 4 πόντων (37-41 και 39-43)! Εκεί η STOIXIMAN έκανε ένα σερί 8-0 κάνοντας το 47-43, με τον εκπληκτικό Λαζόγκα να επιστρέφει στο ματς και με δικούς του 7 σερί πόντους να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ (52-50 με 1.10’’να απομένουν). Ο Πατρίκιος με ½ βολές έκανε το 53-50 με το Λαζόγκα να κερδίζει φάουλ, να αστοχεί στην 2η και τον Γιαννόπουλο να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές να φέρνει το ματς στα ίσα! Το δύσκολο τρίποντο του Καραγιαννίδη δεν βρήκε στόχο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Καλάθι του Παναγόπουλου έφερε στο +2 τη ONASSIS GROUP με τη STOIXIMAN να απαντάει με ένα 6-0 για το 59-55. Ο Λαζόγκας με τρίποντο πάνω σε άμυνα έκανε το 59-58 με τον Μπελιμέση να ισοφαρίζει με ½ βολές. Στα 35,7’’ ο Κόντος έκανε το 60-59, ενώ 17.8’’ πριν τη λήξη ο Λαζόγκας με ½ έφερε το ματς στα ίσα, στη διεκδίκηση δε του ριμπάουντ ο Καραγιαννίδης κέρδισε φάουλ. Όμως αστόχησε και στις δύο, ο Πατρίκιος έκλεψε την μπάλα και αστόχησε σε δίποντο, με τον Γιαννόπουλο να αστοχεί και εκείνος σε τρίποντο από τα 8 μέτρα!

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην 2η παράταση με τη STOIXIMAN να δείχνει πως έχει περισσότερη ενέργεια και τους λίγους παίκτες της ONASSIS GROUP να μην δείχνουν διάθεση να εγκαταλείψουν την προσπάθεια, όμως η εξάντληση ήταν φανερή στις κινήσεις τους. Με τους Κόντο και την Απέργη πρωταγωνιστές η STOIXIMAN πήρε κεφάλι στο σκορ (70-64) με την ONASSIS GROUP να σκοράρει μόνο με βολές του Λαρόζα (6/6). Το τελικό 70-66 ήρθε με τις δύο ομάδες να μοιράζουν συγχαρητήρια εκατέρωθεν για το σπουδαίο ματς!

Συνηθίζετε ο MVP του αγώνα να είναι από τη μεριά του νικητή και με τη λογική αυτή ο Κόντος ήταν ο καλύτερος για τους νικητές με 26 πόντους και 18 efficiency. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Πατρίκιος (αν και ιδιαίτερα άστοχος), Καραγιαννίδης και Παντελής. Ο Γιαννόπουλος ξεχώρισε από την ONASSIS GROUP, ενώ μια κατηγορία μόνος του ήταν ο εκπληκτικός Λαρόζας! Όταν ένας παίκτης στα 50 του χρόνια αντιμετωπίζει παίκτες 20 χρόνια νεότερους του και πετυχαίνει 30 πόντους το λόγια είναι περιττά!

Διαιτητές : Μαρτινάκος, Αμπελίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Απέργη Νικόλ  (Παίκτρια STOIXIMAN):

” Μεγάλη ομαδική προσπάθεια. Παίξαμε όλοι για την ομάδα. Χάσαμε λίγο την αυτοσυγκέντρωση μας. Γρήγορα επανήλθαμε και δείξαμε πως η ομαδική δουλειά δίνει τα αποτελέσματα . “

Λαρόζας Στέφανος (Παίκτης – Προπονητής ONASSIS GROUP) :

” Και οι δύο ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές, είμαστε στο ίδιο επίπεδο. Το παλεύαμε μέχρι τέλους. Τελικά αυτός που άντεξε περισσότερο κέρδισε. Συγχαρητήρια στα παιδιά, ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. “