01/11/2018 22:00 Commercial League A 18/19 1 40'

Kaizen Gaming 210179743
Cosmote e-Value1315191158

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και πίεσαν το τέμπο έχοντας καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, αλλά η E-Value ευνοήθηκε από το γρήγορο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 2 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό με 6 σερί πόντους του Τζίμα Κ., οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο, με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με 2 τρίποντα του Σαραντόπουλου Χ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, οι παίκτες και πάλι πίεσαν για αιφνιδιασμούς, η Stoiximan 2 και πάλι με αιχμή τον Τζίμα Κ. μείωσε και το σκορ ήταν 18 – 23 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά η E-Value άρχισε να ευνοείται και πάλι από το γρήγορο τέμπο με όλους τους παίκτες της να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αποτέλεσμα να ανεβάσει το προβάδισμα εκ νέου σε 3 κατοχές αλλά οι αντίπαοι της αντέδρασαν άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Δαγκωνάκη Ν. μάζεψαν και πάλι την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 28.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και στον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της  E-Value από την αρχή με διαδοχικά κλεψίματα και λύσεις από assist του Καρρά Χ. ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και τους παίκτες της Stoiximan 2 να παίζουν καλό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ έως το τέλος αλλά δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από 3 κατοχές με αποτέλεσμα η ομάδα της E-Value να διατηρήσει διαφορά 10+ πόντων στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και να πάρει τελικα την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΤΖΙΜΑΣ Κ. με 23 (3) και ΔΑΓΚΩΝΑΚΗΣ Ν. με 6, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ Ν. με 16 (1) και ΚΑΡΡΑΣ Χ. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Δαλέκος

Μητσογιάννης Γεώργιος (Γενικός Αρχηγός STOIXIMAN 2)

” Για αρχή να δώσω συγχαρητήρια στους αντιπάλους για την νίκη. Είμαστε μια ομάδα με αρκετές αλλαγές στο φετινό ρόστερ και με αλλαγή προπονητή. Παρ’ όλα αυτά δείξαμε ένα καλό πρόσωπο ειδικά στο 1ο ημιχρονο. Πιστεύω ότι από το 2ο κιόλας παιχνίδι θα παρουσιαστούμε βελτιωμένοι και έτοιμοι να διεκδικήσουμε με αξιώσεις τα ροζ φύλλα αγώνα!