76 - 87

20/03/2019 21:45 Commercial League A 18/19 17 40'

Kaizen Gaming 22422102076
Intersport2516202687

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της INTERSPORT (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76 – 87.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν δυνατά και με συγκέντρωση στο παρκέ, η STOIXIMAN πίεσε για αιφνιδιασμούς και γρήγορες επιθέσεις, η INTERSPORT πήρε φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και το σκορ ήταν 10 – 15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η παραγωγή και τα ποσοστά παρέμειναν πολύ καλά, με τους γηπεδούχους να κάνουν run και πέρασαν μπροστά αλλά και οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα, καμμία ομάδα δεν πήρε διαφορά άνω της μίας κατοχής και η περίοδος έκλεισε με σκορ 24 – 25.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με το τέμπο όμως να ανεβαίνει, τους παίκτες της STOIXIMAN να είναι καλύτεροι στο ανοιχτό γήπεδο και με 2 τρίποντα του Τζίμα Κ. πήραν και διατήρησαν προβάδισμα 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει και το σκορ διαμορφώθηκε σε 46 – 41 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο τέμπο και τα ποσοστά έπεσαν, η INTERSPORT με 2 σερί επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια του Κορωνάκου Π. ισοφάρισε στα πρώτα 5 λεπτά και στην συνέχεια ευνοήθηκε σαφώς από το πιο αργό και physical παιχνίδι, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και η 3η περίοδος να κλείσει με σκορ 56 – 61. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην αρχή, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck και το σκορ να είναι 65 – 66 με 5 λεπτά για λήξη, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες της INTERSPORT με 3 σερί τρίποντα (τα 2 του Σακαρέλλου Κ.) πήραν για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν τελικά να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και να πάρουν την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζίμας Κ. με 20 (5) και Κοντός Θ. με 19 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπέλλος Κ. με 22 (3) και Πατάγιας Β. με 20 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος Β., Ζώρης Γ.